Ege Haberleri

  Denizlispor’da gergin kongre

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  07.07.2015 - 01:08 | Son Güncelleme:

  DENİZLİSPOR’un bugün yapılan olağanüstü genel kurulunda kulüp başkanlığına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Daire Başkanı Mustafa Şavluk seçildi.

  Kongrede Başkan Süleyman Urkay ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin kulübün sorunlarını çözmesi için "akil adam" olarak görevlendirdiği işadamı Abdülkadir Uslu arasında yaşanan gerginlik damga vurdu.

  Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’ndaki genel kurulda Abdülkadir Uslu’yu sert bir dille eleştiren Süleyman Urkay, şöyle dedi:

  "Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bu uygulama, genel kurul iradesini hiçe sayıyor. Zaten genel kurul üyeleri de siyasi iradenin adamları. Bu kafayla Denizlispor hiçbir yere varamaz. Başkanlığa seçilen Mustafa Şavluk akrabamdır ama hiçbir projesi yok. Akil adam tarafından göreve getiriyor. Abdülkadir Uslu’yu telefonla arayıp, aday olduğumu söyledim, benden 6 milyon TL istedi."

  Denizlispor’da gergin kongre

  Urkay’ı yalancılıkla suçlayan Abdülkadir Uslu ise şu iddialarda bulundu:

  "Ben Sanayi Odası, İhracatçılar Birliği Başkanlığı yaptım. 40 yıldır kamuoyunun önündeyim. Süleyman Urkay, Denizlispor’dan alacağı 6 milyon TL’yi 8 milyon TL olarak tahsil etti. Yakınlarını ihaleye sokup Denizlispor’un Pamukkale’deki otoparkını aldı. Bu işe girdiğimizde borç 25 milyon dediler, ardından 35’e çıktı. Geçen sezon 40 milyon TL’yi aştı. Şu anda borcumuz 20 milyon TL. Kulübün sırtından para kazananlarla mahkemede hesaplaşacağız. Denizlispor’dan kim faiz aldı, kim fazla temlik koydurarak kulübün sırtından para kazandı biliyoruz."

  Denizlispor’da gergin kongre

  Kongrede bir tartışma da Denizli Büyükşehir Belediyespor Kulübü için yaşandı. Üyelerden Haluk Lenger, "Denizli Büyükşehir Belediyespor’da Denizlili futbolcu yok. Başkanı da Denizlili değil. Bir sezonda 5 milyon TL para harcayan bu kulübü kapatıp, kaynakları neden Denizlispor’a aktarılmıyor?" dedi.

  Kulüp Başkanı Rüşan Uzunoğlu, bu sözleri iftira, rakamları ise uydurma diye nitelendirirken olaya müdahale eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Herkes soğukkanlı olsun, birbirinizi kırmayın" dedi. Zolan’ın çıkışının ardından Süleyman Urkay salonu terketti ve oylamaya geçildi.

  Oylamada başkanlığa getirilen Mustafa Şavluk, camiaya Süper Lig sözü verdi. Yönetime giren 12 isim 50’si nakit, 50’si senet olmak üzere kulübe 100’er bin TL hibede bulunurken yöneticilerden Mustafa Üstek, 1 milyon TL bağışladığını açıkladı. Yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

  "Mustafa Şavluk, Mustafa Üstek, Mehmet Ekizler, Süleyman Gedik, Mehmet Ali Yılmaz, Melih Yanık, Ertuğrul Devecioğlu, Taner Atilla, Fatih Karahan, Ali Taşevli, Mehmet Uz, Burç Çiçek ve Beytullah Karafil"

  FAHRİ DANIŞMA KURULU

  Abdülkadir Uslu, kongrede gelen tepkiler üzerine "akil adam" uygulamasının sona erdiği açıkladı. Kritik dönemlerde "akil adam" yerine Fahri Danışma Kurulu’nun devreye gireceğini söyleyen Uslu, "Danışma Kurulu’nda ben, Hasan Kıbrıslıoğlu, Derya Baltalı ve Selami Urhan yer alacak" dedi. Genel kurulda oylanan Danışma Kurulu kayıtlara geçirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı