Ege Haberleri

  Denizli'nin 5 önceliği

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  01.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcılığı’nın illerde ekonomik büyümenin artırılması amacıyla Denizli’de düzenlediği Kent Ekonomileri Forumu’nda kentin 5 önceliği belirlendi.


  Dedeman Otel’de Denizli Kent Ekonomisi Forumu’nda, 6 masada 60 katılımcı kendilerine sorulan 7 soru çerçevesinde kent ekonomisinin vizyoner projelerini geliştirmek üzere iki saat süren çalıştay yaptı.
  AK Parti İl Başkanı Avni Örki, çalıştay sonucunda ortaya konan 18 vizyoner projesinden bazılarının benzer nitelikte olması nedeniyle 10’a indirgendiğine dikkat çekip, 5’inin tüm katılımcıların oylamasıyla Denizli’nin vizyoner projeleri olduğunu söyledi. Örki, “Bunlar Denizli’nin zengin turizm imkanlarının geliştirilerek dünya ölçeğinde cazip merkez haline getirilmesi, tarım, gıda, hayvancılık ve yöresel ürünlerin geliştirilmesi, savunma sanayinin geliştirilmesi, Denizli’nin hava ve deniz limanlarına erişimini güçlendirecek ulaşım ağının sağlanması, insan kaynaklarının yetiştirilmesi ve geliştirmesi olarak öngörülmüştür” dedi.

  Avni Örki, ikinci vizyoner 5 projenin ise yenilenebilir enerji üretiminin geliştirilmesi, Çardak Organize Sanayi Bölgesi’nin stratejik üretim merkezi haline getirilmesi, Denizli’de Ar-Ge slikon vadisi oluşturulması, yüksek teknolojili makine sanayinin kurulması ve otomotiv sektörünün gelişimine destek verilmesi olarak belirlendiğini aktardı. Örki, “Son olarak, somut bir proje olmasa da, bir masadan 5T (Tarım, Turizm, Termal, Traverten, Tekstil) kavramı fikri sunulmuştur. 5T kavramı, Denizli’nin mevcut potansiyelini özetlemektedir. Bu potansiyelin yukarıda belirtilen sanayi, ulaşım, insan kaynakları ile bütünleştirilmesi, Denizli’nin 2023’e hazırlanma sürecinde ciddi atılım yapmasını sağlayacaktır”
  diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı