Ege Haberleri

  Denizli, Aydın, Muğla birlikte kalkınacak

  Hürriyet Haber
  29.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:  Denizli, Aydın, Muğla

  birlikte kalkınacak

  Denizli, Muğla ve Aydın’ın ekonomik refah düzeyinin artması için kurulacak Bölgesel Kalkınma Ajansı’yla ilgili çalışmalar başladı. Ajansın merkezi Denizli olacak.

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)

  DENİZLİ Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Tekstil Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Raşit Güntaş, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, kurulacak Bölgesel Kalkınma Ajansı’nı değerlendirdi.

  Erkmen, ajansın merkezinin Denizli olduğunu, yönetim kurulunda üç ilin eşit üyeyle yer alacağını, valilerin birer yıl dönüşümlü başkanlık yapacağını ifade etti.

  Üç ilin ortak sorun ve beklentileri olduğunu belirten Vali Erkmen, "Başta turizm ve tarım olmak üzere bir çok ortak sorun var. Önümüzdeki günlerde komşu illerin vali, belediye başkanları ve sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir araya gelip bu sorunların çözümü için daha somut adımlar atacağız" dedi.

  Şaha kaldıracağız

  Denizli, Muğla ve Aydın’ın tüm güçlerini birleştirip bölgenin önünü açmayı planlıklarını da vurgulayan Erkmen, "Bölgesel Kalkınma Ajansı en kısa sürede kurulup faaliyete başlayacak. Kalkınma Kurulu’nda 100 kişi görev alacak. Personel ve yönetim kurulunu düşündüğümüzde en az 120 kişilik toplantı odası bulunan bir çalışma binasına ihtiyaç var. Geçici süreyle DETKİB binasını kullanacağız. Kaynakları verimli kullanıp, bölgenin sorunlarını çözüp, başta ekonomik kalkınmayı şaha kaldırmayı planlıyoruz. Proje üreteceğiz, ilgili bakanlıklardan kaynak isteyeceğiz" diye konuştu.

  Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ise, Denizli olarak daha önce sorunları belirlediklerini, çözüm önerilerini il genelindeki sivil toplum örgütleri ve yerel yöneticilerle masaya yatırdıklarını belirterek, "Bölgesel Kalkınma Ajansı çalışmaya başlamadan biz Denizli olarak taleplerimizi belirledik. Hazırız. Artık, laf değil proje üretme ve uygulama zamanı" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı