Ege Haberleri

  Denizden klozet çıktı

  Osman URAS/BODRUM (Muğla), (DHA)
  23.09.2014 - 01:17 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Bodrum ilçesi ve Gökova'da çekilecek, deniz dibi kirliliğinin mizahi dille ele alınacağı 'İnaf Gari' adlı film öncesindeki etkinlikler kapsamında deniz dibi temizliği yapıldı. Denizden motosiklet lastiği, silikon tabancası, çatal, bıçak, klozet parçaları, pet ve cam şişe, tekene kutu, cam bardak demir boru, halı, balık ağı parçası gibi atıklar çıkarıldı.

  Yönetmen ve yapımcı Harun Özakıncı, 13 Ekim'de çekimlerine başlayacağı film öncesinde çevre bilinci konusunda duyarlılık oluşturmak için düzenlediği etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Gönüllü 8 dalgıç eşliğinde Kumbahçe plajında deniz dibi temizliği yapıldı. Etkinliğe Deniz Temiz Derneği Bodrum Şubesi de destek verdi. Kendilerine "Halikarnas çöpçüleri" olarak ifade eden Harun Özakıncı ve çalışmalarına destek veren gönüllülerin yürüttüğü temizlik çalışması yaklaşık 3 saat sürdü. Kıyıda biriktirilen atıklarla 'Çöp Sanat Sokak Defilesi' yapılacağı belirtildi. Eski ağ, halat, tel gibi atıklarla diğer atıkların birleştirilip, yine gönüllüler tarafından düzenlenecek defilede podyumdaki yürüyüşte üzerlerinde taşınıp, sergileneceği belirtildi.

  DENİZDEN 'İÇKİ ALEMİNDEN' KALANLAR ÇIKTI
  Gönüllülerden Zeyno Kaynak, kırık amfora parçası içerisine koyduğu boş cam şişe ve bardak, pet şişe, çatal, bıçak ve kaşığı göstererek "Teknede eğlenenlerden kalma atıklar olduğunu düşünüyoruz. Deyim yerindeyse alem yapılmış masada kalanlarda denize gitmiş" dedi.
  Yönetmen Özakıncı ise her fırsatta deniz kirliliğine dikkat çekmeye çalıştıklarını belirterek "Deniz dibi temizliğine 8 arkadaşlar başladık ama plajdakilerin de destek vermesi ile sayımız arttı. Klozeti, silikon tabancasını, neden atarlar anlamıyorum" dedi.
  Özakıncı bugüne kadar çevre duyarlılığı konusunda yaptıklarının olumlu yansımaları olduğunu da söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı