Ege Haberleri

  Denizcilik Fakültesi’ne uygulama laboratuvarı

  İZMİR, (DHA)
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DOKUZ Eylül Üniversitesi ile Arkas’ın eğitimdeki işbirliğine bir yenisi daha eklendi.

  Arkas Holding şirketlerinden Türkiye’nin ilk özel konteyner limanı Marport’un desteğiyle Denizcilik Fakültesi’nde kurulan Liman Operasyon Laboratuvarı öğrencilerin kullanımına açıldı.

  Laboratuvar sayesinde öğrenciler, konteyner liman işletmeciliği konusunda uygulamalı pratik yapma imkanı bulacak. Marport Liman Operasyon Laboratuvarı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla açıldı. Arkas Holding Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç, Bakan Yıldırım ve İzmir Valisi Sayın Cahit Kıraç’a laboratuvarın işleyişi hakkında bilgi verdi. Aynı anda 20 öğrencinin eğitim görebileceği bir alt yapıya sahip olan laboratuvarda simülasyonlu eğitimin gerektirdiği birçok teknik ekipman bulunuyor.

  Laboratuvarda, konteyner terminallerinin tasarımı, işletimi ve operasyonları üzerine ABD’li Flexsim şirketince geliştirilen eğitim amaçlı simülasyon yazılımı kullanılacak. Program kapsamında konteyner limanlarında olması gereken ana unsurlar yer alıyor ve modellenebiliyor. Ayrıca, saha istif planlaması, saha tasarımı, sahadaki ekipmanların operasyonları, demiryolu lojistiği, rıhtım vinci ve saha vinci atamaları, gemi yanaşma planlaması ve rıhtım ataması gibi konular incelenip değerlendirilebiliyor.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı