Ege Haberleri

  Deniz dolgusuyla betona protesto

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  13.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum Turgutreis’te, iki yarımadadaki yapılaşmayla denizin doldurulması tepki çekti.

  BODRUM’un Akyar Yarımadası’nda bir turistik tesisin imar plan ve yönetmeliklerine aykırı yapılaşıp denizi doldurduğunu ileri süren, Bağlacık Yarımadası’ndaki Bostan Tarlası ve Sığla Koylarında marina yapılmak istenmesine tepki gösteren 16 sivil toplum örgütünün temsilcileri eylem yaptı.
  Mavi Yol Girişimi üyelerinin her iki yarımadanın 20 yıl önceki doğal hallerini gösteren fotoğraflarla geldiği eyleme Akyarlar köylüleari de destek verdi.
  Mücadele edilecek
  14 yıldır marina yapılmak istenen bölgede yaşayan emekli eğitimci Dilhan Batu, “Bu bölgede yaşayan yaklaşık üç bin kişi olarak sırf rant uğruna betonlaşmaya ve marinaya karşıyız, doğanın katledilmemesi ve kıyı yağmacılığına karşı her türlü eylem ve hukuksal mücadeleyi vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.
  Yatırımlar durmalı
  Mavi Yol Girişimi adına açıklama yapan Filiz Dizdar, çevrenin talan edildiğini ileri sürdü, “Şu anda ivedilikle dikkat çekilmesi gereken konu, Akyarlar ve Bala koylarındaki yaklaşık 300 dönüm hazine arazisinin tahsis edilerek yapılmak istenen marina ve otel için tepelerin traşlanmasıdır. Doğal denge alt üst olmaktadır. Savcılığa suç duyurusunda bulunup, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Ulaştırma bakanlıklarına müracaat edeceğiz. Yatırımların durdurulmasını isteyeceğiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı