Ege Haberleri

  Deniz bitti uyarısı

  Hürriyet Haber
  22.08.2014 - 01:18 | Son Güncelleme:

  Son 10 yılda üretim ve ihracat yerine tüketim ve üretken olmayan konut yatırımlarının ‘büyüme’ olarak algılandığını söyleyen EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, “Ekonomide mevsim sonbahar olmasın” dedi.

  EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, harcama ve tüketime dayalı büyüme modelinin işlevini tamamladığını belirterek, “Artık yeni yollar bulmak zorundayız” dedi.

  Tüketim eğiliminin sürekli olarak inovatif teknoloji ürünlerine kaydığını, oysa bu ürünlerin çoğunun ülkemizde üretilmediğini hatırlatan Yorgancılar, üretilenlerde de dış girdi payının çok yüksekliğine vurgu yaptı. Türkiye’nin son 10 yılda yaşanan küresel likidite bolluğunu üretimi ve ihracatı değil tüketimi, üretken olmayan konut gibi yatırımları finanse etmek için kullandığını kaydeden Yorgancılar, “Ancak, artık yeni yollar bulmak zorundayız. Bu yolun da rekabet gücü yüksek inovatif reel sektör ve ihracata dayalı büyüme olması gerektiği hususunda tüm kesimler hemfikirdir. Hem ulusal, hem de küresel koşulların tüketim çekişli büyümede denizin bittiğini ortaya koyması bu zorunluluğu netleştiriyor” dedi.

  Rakamlar doğruluyor

  1994-2003 arasında yüzde 2,9 olan büyüme hızının, 2004 sonrasındaki 10 yılda yüzde 4,9’a yükseldiğine dikkat çeken Yorgancılar, bu dönemde cari açığın da milli gelire oranının ortalama olarak binde 6 iken, 2004 sonrası 10 yılda yüzde 4,3 olarak gerçekleştiğini söyledi. Yorgancılar, “Hem kamu, hem özel sektör, hem de vatandaşların borçluluk düzeyinin geldiği nokta talep artış hızının düşmesine neden olacaktır. Ayrıca küresel iklimin finans kanadındaki gelişmeler eskisi kadar dış kaynak imkanı sunmayacaktır. Bu nedenle sadece iç talep büyümesi ile 2023 hedeflerinin yakalanabilmesi mümkün değildir. Dış talep yani ihracat ülkenin geleceği açısından her zamankinden çok daha önemli hale gelmiştir. Bunun için reel sektör ve üretim öncelikli makro ekonomik politikalar ve iklim gerekiyor” diye konuştu.

  SEÇİM EKONOMİSİ ENDİŞESİ BAŞLADI

  10 ay sonra yapılacak genel seçim nedeniyle politik konjonktürün yüksek seyredeceğinin altını çizen EBSO Başkanı, “Bu sürecin küresel ekonomik koşullardaki yüksek risk algısıyla örtüşmesi reel kesimi oldukça endişelendirmektedir” diyerek, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarının da bu endişeyi körüklediğini dile getirdi. Yorgancılar, “Ekonomik istikrarın, siyasi istikrarın önemli bir unsuru olduğu unutulmamalı. O nedenle, ekonomide de mevsimin sonbahar olmaması için çok dikkatli davranılması, ekonomi yönetiminde tecrübeye önem verilmesi gerekmektedir. Genel seçimler öncesi ekonomi yönetiminde taşları yerinden oynatmak Türkiye’nin riskini artırabilir. Dönem ekonomi yönetiminde istikrarı koruma dönemidir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı