Ege Haberleri

  Demirköprü'nün çehresi değişti

  İZMİR, (DHA)
  30.10.2015 - 13:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, geçmiş yıllarda şiddetli yağışlar sonrası Bostanlı Deresi'nin taşmasıyla sürekli kabus yaşayan Karşıyaka Demirköprü bölgesi, Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı çalışmalarla yeni bir görünüme kavuştu. Kamulaştırmalar yaparak Bostanlı Deresi'ni ıslah eden, yeni bağlantı yolu oluşturan Büyükşehir Belediyesi, bölgenin yeni ve modern çehresini park ve spor alanlarıyla süsledi.

  En son 2010 yılında yaşanan şiddetli yağışların ardından Bostanlı Deresi'nin taşmasıyla Karşıyaka Demirköprü bölgesindeki evler ve sokaklar sular altında kalmıştı. Geçmiş yıllardan kaynaklanan plansız yapılaşmanın doğurduğu sıkıntıları tespit ederek sorunun köklü çözümü için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, 5 yılda Demirköprü'de yeni bir yer yarattı. Islah çalışmaları ile taşkınlar ve su baskınları önlendi, bölge imar planına uygun hale getirildi, dere üzerine 4 yeni köprü inşa edildi, Demirköprü Altgeçidi - Ordu Bulvarı yönünde yeni iki şerit yaratıldı. Çok sayıda kamulaştırma sonucu eski plansız ve çarpık yapılaşmanın yerini modern bir görüntü alırken, Büyükşehir Belediyesi son noktayı dere kenarına park ve spor alanları kurarak koydu. Kamulaştırma maliyetleri, köprüler, yol düzenlemesi, İZSU tarafından dere yatağında yapılan çalışmalar, park bahçe ve asfalt imalatlarıyla birlikte bölgeye yapılan yatırımın maliyeti 20 milyon TL'yi aştı.

  Demirköprünün çehresi değişti

  Son durumu görmek için Karşıyaka'ya giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na bölgede yaşayan vatandaşlar evlerinin balkonlarından seslenerek teşekkür etti. Başkan Kocaoğlu'na Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da eşlik etti.
  Çevredeki düzenleme çalışmaları sonrası kazanılan 3 bin 400 metrekarelik alanda bölge sakinlerinin aileleri ve çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri park ve çocuk oyun alanları kuruldu. Bu çalışma kapsamında 47 ağaç dikildi. Çalılar ve mevsimlik çiçeklerle yeşil alanlar süslendi. Aynı zamanda semt sakinleri için park içinde 150 metre uzunluğunda mini bir yürüyüş pisti ve kondisyon aletleri bulunan bir spor alanı oluşturuldu. Projede çocuklar da unutulmadı. 300 metrekare alan üzerine kauçuk zemin uygulaması ile birlikte çocuk oyun grubu yerleştirildi. Ayrıca yeni parkta engelli çocuklar için tasarlanan salıncak, tahterevalli ve zıp zıp da yerini aldı. Derenin her iki yanındaki park düzenlemeleri kapsamında ışık ve su oyunlarını içeren süs havuzları kuruldu.

  Demirköprünün çehresi değişti
  İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışmalar sırasında yol üzerinde kalan 4 adet ağacı korumak için mevcut projede değişiklik de yaptı. Yol gövdesi, ağaçlara zarar vermemek için 100 metrelik bölümde 2 metre dereye doğru kaydırıldı.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı