Ege Haberleri

  Demirel adı silindi

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in adı ani bir kararla Aydın’daki kültür kompleksinden silindi. Tesisin adı ‘Aydın Kültür Sarayı’ olarak değişti.

  AYDIN'a kültürel faaliyetler için modern tesis kazandırmak amacıyla inşaatına başlanan kültür sarayı, üç kez isim değiştirerek farklı bir rekora imza attı. Sitenin ilginç isim öyküsü, 1997'de şehir dışına taşınan eski cezaevinin yerine kültür sitesi yapma projesiyle başladı.

  Çok sık değiştirildi

  PROJEYİ Belediye Başkanı Hüseyin Aksu çizdi. Kültür Bakanlığı onayladı, Aydın Kültür Vakfı çalışmalara başladı. Önce Menderes Kültür Sitesi, ardından Aydın Kültür Merkezi adı uygun bulundu. 18 Nisan 1999 seçimi öncesi de Süleyman Demirel Kültür Sarayı adı verildi.

  2. temel Yalova'dan

  CumhurbaŞkanI Demirel, kendi adı verilen tesisin temel atma törenine davet edilmesine rağmen katılmadı. Başkan Aksu ve Vali Yardımcısı Mustafa Aslan temeli attı. Parasızlık nedeniyle inşaat durdu. Devlet Bakanı Yüksel Yalova, geçen ay ikinci kez kültür sitesinin temelini attı.

  500 milyarlık ödenek

  DEMİREL'in adını taşıyan tabela kaldırılarak, tesise bu kez ‘‘Aydın Kültür Sarayı’’ adı verildi. Yalova'nın girişimiyle Kültür Bakanlığı'ndan bu yıl için 100 milyar lira, önümüzdeki yıl için de 500 milyar liralık ödenek sağlandı. Yalova, inşaatın iki yılda bitirilmesi için söz verdi.

  İsimle ilgili resmi bir karar yok

  BELEDİYE Başkanı Hüseyin Aksu, inşaatın Kültür Bakanlığı, Aydın Valiliği ve Aydın Belediye Başkanlığı arasındaki üçlü protokolle yeniden başlandığını belirterek, ‘‘İsim tasarrufu Valilik ile Kültür Bakanlığı'nda. Zaten daha önceki isimleriyle ilgili resmi bir karar da yoktu’’ dedi.

  Meşrutiyet Mahallesi'nde temeli atılan kültür sarayına adı verilmesine rağmen Süleyman Demirel katılmadı. Toplantı, sergi, bilgisayar salonları bulunacak binanın adı şimdi Aydın Kültür Sarayı oldu.

  AYDIN Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, 1997'de Adalet Bakanlığı ve Aydın Belediyesi arasında imzalanan protokole göre, Meşrutiyet Mahallesi'ndeki eski cezaevinin şehir dışına taşındığını, belediyenin buraya çok kapsamlı bir kültür tesisi yapmaya karar verdiğini söyledi. ANAP'lı Aksu, ‘‘Bina önce Kültür Vakfı tarafından yaptırılacaktı. Eski cezaevinin yeri bize pahalıya patladı. İşçiliğini üstlendik. Kültür Bakanlığı destek vermedi. Parasızlık nedeniyle inşaat uzun süre durdu. İnşaatın yürümesi için dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in adını verdik. Temel atmaya davet ettik, gelemedi. Destek göremedik. Belediyenin varını yoğunu seferber ettik. Şimdi inşaat bizden çıktı. Kültür Bakanlığı, Aydın Valiliği ve Aydın Belediye Başkanlığı arasında üçlü bir protokolle yeniden inşaatına başladık. İsim tasarrufu da Valilik ile Kültür Bakanlığı'nda. Zaten daha önceki isimleriyle ilgili hiç resmi karar da yoktu. Aydın'ın eseri olduğu için Aydın Kültür Sarayı adı konuldu’’ dedi.

  Aydın buna alışkın

  AYDIN'da daha önce de Belediye Başkanı Hüseyin Aksu'nun kurduğu vakıflardan AYSEV (Aydın Spor Eğitim ve Dayanışma Vakfı) tarafından Kemer semtinde yaptırılan çok amaçlı spor kompleksinin adı değişikliğe uğramıştı. Önce Yörük Ali Efe Spor Kompleksi adı verilen tesisin temelini dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel atmıştı. 3 yıl önce de, Mesut Yılmaz'ın Aydın'a ziyareti öncesi bir gecede ‘‘Mesut Yılmaz Spor Kompleksi’’ olarak değiştirilmişti. Yıldırım operasyon kamuoyunda tepki görünce Yörük Ali Efe'nin adı, komplekse bağlı bir başka spor tesisine verilmişti.

  Kültür merkezinin projesini Belediye Başkanı Hüseyin Aksu çizdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı