Ege Haberleri

  Delik kalbe kapalı yöntemle operasyon

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  07.07.2015 - 01:08 | Son Güncelleme:

  UŞAK Devlet Hastanesi’nde yeni açılan Kalp Damar Cerrahi ve Anjiyo Ünitesi’nde, bir hastanın kalbindeki delik kapalı yöntemle onarıldı.

  Nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle Uşak Devlet Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği’ne başvuran 58 yaşında Kamil Gündüz’ün kalbinde delik olduğu belirlendi. Uşak Devlet Hastanesi’nde bir ay önce hizmet vermeye başlayan Kalp Damar Cerrahi ve Anjiyo Ünitesi’nde anjiyoya alınan Gündüz’ün, kapalı yöntemle gerçekleştirilen operasyon ile kalbindeki delik onarıldı. Kısa sürede sağlığına kavuşan Gündüz, ameliyatı gerçekleştiren doktorlara ve hastane yönetimine teşekkür ederek, "Şu anda gayet iyiyim. Ayağa kalkarak yürüyebildim. Uşak’ta böyle güzel, konforlu ve güvenilir hastanenin olması bizleri mutlu ediyor" dedi.

  Uşak Devlet Hastanesi’nde ilk kez yapılan kapalı yöntem operasyon hakkında bilgi veren Dr. Candan, "Kalbinde delik bulunan hastalar açık veya kapalı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Açık yöntemle yapılan ameliyatlarda hastaya genel anestezi uygulanmakta ve hasta yoğun bakımda 1-2 gün, serviste ise 5-6 gün yatmaktaydı. Hastanın göğsünde de ameliyata bağlı izler kalıyordu. Ameliyatsız kapalı yöntemde ise hasta uyutulmadan sağ kasığından girilerek 20 dakikalık anjiyoya benzer bir işlemle hasta bir gün sonra taburcu olmaktadır. Hastanemize müracaat eden Kamil Gündüz isimli hastamızın yapılan ileri tetkiklerde kalp duvarındaki deliğinin kapalı cerrahi yöntem tekniği ile kapatmaya uygun olduğu tespit edildi. Hastamız yapılan operasyonun ardından bir gün hastane gözetim altında kaldıktan sonra taburcu edildi" diye konuştu.

  Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Özkan Candan ve Dr. Barış Dindar ile ekibine teşekkür eden Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Yalçın Atlı, "Yeni açılan kalp damar cerrahi ve anjiyo ünitesi ile yeni bir ekiple kazanılan bu dinamizmin zamanla artırılması amaçlanmaktadır. Hastanemizin Uşak’ta ve diğer hastaneleri için örnek teşkil etmesi ve Türkiye’deki kalp cerrahi merkezlerinin çoğalarak özellikle kamu hastanelerinde güvenceli kalp hastalarının mağdur olmaması için çalışmalar devam etmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Hastalarımızın kalp sağlığı ile ilgili tedavilerini modern tıbbın gerekleri doğrultusunda il dışındaki hastanelere göndermeden yapmaya devam edeceğiz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı