Ege Haberleri

  Dekanlık için yine heyecan

  Nesrin COŞKUN / DHA
  15.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Dekan Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu’nun 2010 Şubat’ta dolacak görev süreci öncesinde yapılacak “eğilim belirleme” seçimi için geri sayım başladı.

  Bu ay içinde yapılacak seçim için iki profesör adaylığını koyarken, seçmenleri “YÖK faktörü” korkusu sardı. Rektörlerinin atamasında sandığa saygı gösterilmediğini, son olarak da Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakü-ltesi’nde seçime rağmen en az oy alan adayın atanmasının endişelerini haklı kıldığını belirten öğretim üyeleri, “Ege Üniversitesi’nde dekan krizi ve tepkiler sürüyor. Biz de ne olacak merak konusu, YÖK sınav verecek” dedi.

  ENDİŞE DE VAR

  Bu ay yapılacağı belirtilen, ancak tarihi açıklanmayan Tıp Fakültesi Dekan aday adayları seçimi öncesinde fakültede hem heyecan hem endişe var. Dekan Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu göreve yeniden talip oldu, adaylığını koydu. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Kaynak da aday olarak çalışmalarını sürdürürken, adı adaylar arasında geçen Kardiyoloji Profesörü Ömer Kozan, henüz kesin karar vermediğini söyledi. İki adayın kesinleştiği seçim öncesinde kulisler yoğun, söylentiler bir birini kovalıyor.

  YOĞUN SÖYLENTİ

  Bu söylen-tilerden biri de Başhekim Prof. Dr. İbrahim Astar-cıoğlu’nun dekanlık için adaylığını koyacağı. İhaleye fesat karıştırdığı ididasıyla Karantina-2 operasyonunda gözaltına alınan, bunun şokunu atlatamadan meslektaşı genel cerrah kardeşi Prof. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu hakkında tecavüz iddiasıyla tutuklama kararı çıkmasıyla kötü günler geçiren Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu’nun başhekimlikte kalamayacağı için dekanlığa aday olacağı öne sürüldü.

  YÖK FAKTÖRÜ

  Adayların kimler olacağı, kimlerin ne kadar oy alabileceği konuşulurken, öğretim üyeleri seçime rağmen YÖK faktörünü göz ardı etmiyor, “Yeniden aynı şeyi yaşayabiliriz” diyerek hem rektör atamasını hem EÜ Dişhekimliği Fakültesi dekan atamasını hatırlatıyor. En yüksek oy alan Prof. Dr. Sedef Gidener yerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün rektörlüğe atadığı Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün yeni bir çatışma ortamı yaşanmaması için sandıktan çıkacak oylara göre aday listesini YÖK’e göndereceği söyleniyor.

  BAZI İDDİALAR

  Ancak listeye rağmen YÖK’ün EÜ Dişhekimliği Fakültesi’nde yaptığı sürprizi kendilerine de yapabileceğini belirten bazı öğretim üyeleri, şu iddialarda bulundu:
  “Seçimde Hakan Abacıoğlu’nun şansı çok yüksek. Ama ya sonrası? Herkes bu sonrayı düşünüyor, tartışıyor, içinden çıkamıyor. YÖK, EÜ Diş Hekimliği’ndeki gibi bir krizi de DEÜ Tıp’ta yaratabilir, yaşatabilir. Endişeşle gelişmeleri izleyeceğiz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı