Ege Haberleri

  Dehşetin fotoğrafı

  Taylan YILDIRIM / DHA
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in sahil ilçesi Seferihisar 17 saat süren orman yangınında en güzel orman alanlarını kaybetti. 700’ü orman 300’ü zeytinlik toplam 1000 hektarlık alan kül oldu.

  İZMİR’in Seferihisar İlçesi’nde önceki gün başlayan ve ancak dün sabah kontrol altına alınan yangının faturası büyük oldu. İlk ölçümlere göre yanan alanın 700 hektar orman, 300 hektar da zeytinlik alan olduğu bildirildi. Orman Genel Müdürü Osman Kavheci, “Yangın tarım arazisinden çıkmış, bu da insan faktörlü olabileceğini gösteriyor. Gerekli soruşturmaları sürdürüyoruz” dedi.
  9 uçak görev aldı
  Önceki gün saat 15.00 sıralarında başlayan ve zaman zaman hızı saattte 60 kilometreye ulaşan rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan alevler turistik Seferihisar’a cehennemi yaşattı. Kuru otların barut gibi tutuşmasıyla alevler yıldırım hızıyla ormana ulaştı, havadan ve yerden yapılan mücadelede görevliler çaresiz kaldı. Alevlerin önü kesilemeyince ekipler ağırlığı bölgedeki Eski Doğanbey Köyü ve yazlık sitelerin kurtarılmasına verdi. Bölgeye yangın hava gücünün yarısı yönlendirildi. 9 uçak, 4’ü amfibik 7 helikopter, hava ve yer ekipleri, 100’e yakın arazöz ve 500’ün üzerinde işçi söndürme çalışmalarına katıldı. Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Manisa, Uşak gibi çevre illerden iş makinesi ve arazöz getirtildi. Hava karardığı sıralarda yazlıklar kurtarıldıa ama deniz tarafında yerleşimin olmadığı bölgedeki çam ormanlarındaki yangına müdahale imkansız hale geldi.
  Havadan inceledi
  Bu nedenle yangın sabaha kadar devam etti. Güneşin ilk ışıklarıyla havadan müdahale yeniden başladı ve alevler sabah konrol altına alınabildi. 17 saatde kontrol altına alınabilen yangın Seferihisar ilçesi Doğanbey Körfezi arasında kapkara bir alan bıraktı. Orman Genel Müdürü Osman Kahveci de sabah helikopterle bölgeyi havadan incedi. Daha sonra yangın bölgesine inen Kahveci tam ölçüm yapılamadığını ancak 500-700 hektar arasında bir bölgenin zarar gördüğünü bildirdi. Yanan alanın tamamının orman olmadığını, tarım alanı, makilik, otluk ve ormanlık olduğunu da hatırlatan Kahveci, “Yangın tarım arazisinden çıkmış, bu da insan faktörlü olabileceğini gösteriyor. Bir insanımız tarım alanında çalışıyor, ihmal ve  dikkatsizliği, belki bıraktığı bir sigara izmariti, belki bir ateş, bu bölgeyi  büyük bir felaket ile karşı karşıya bıraktı. Bu yangın bizim kayıtlarımıza göre insan kaynaklı olarak geçecek. Hasada  alınmış bir kişiye ait tarlada yangın çıkmış, sonra yanındaki meraya sıçramış, şüpheli olarak ‘şu kişi yaptı’ diye elimizde bilgi yok. Savcılık gerekli araştırmaları yapıyor. Ülkemizde dün gece, sadece bu  bölgede değil, 11 ayrı yerde yangın çıktı. Bunlardan 6’sı İzmir ve çevresinde. En ufak bir kıvılcım birkaç dakika içinde yangın çıkarabiliyor, bu bölge çok hassas. Bu sene özellikle bahar, bu bölgelerde de çok yağışlı geçti. Otların boyu bir metreye ulaştı ve kurudu. Onun için çok daha dikkatli olmak zorundayız” dedi.
   Dayanıklı ağaç
  Orman Genel Müdürü Kahveci yanan alanlara yangına dayanıklı ağaç türlerinin dikildiğini, Seferihisar’da da bu projenin uygulanacağını açıkladı. Bu arada jandarmanın da bazı kişileri ifadesine başvurmak için gözaltına aldığı soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

  YAVAŞ ŞEHİR’E ADAYDI

  Seferihisar orman yangınına rağmen “Yavaş Şehir” olma hedefinden vazgeçmedi. Seferehisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İlçenin yüzde 3’ü yandı. Üstelik bu alan en güzel yerlerden biriydi. Ama bu yangın bizi ‘yavaş şehir’ olma hedefimizden koparmayacak” dedi. Türkiye’de ilk kez Avrupa ve Asya’da hızla yayılan, sade bir yaşamı öngören kentsel politika olan “Yavaş şehir” için başvuran Seferihisar Belediyesi bunun için gürültü kirliliğini ve trafiği önleyip, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırarak, çevre bilincini yükseltip, yerel üretim yapan çiftçilerle bu ürünleri satan dükkan ve lokantaları destekleyip, yerel estetik öğeleri koruyacak. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, orman yangının kendilerini “Yavaş Şehir” hedeflerinden koparmayacağını belirterek, “İlçenin yüzde 3’lük orman alanı yok oldu, en güzel yerlerinden biri yandı. Çok üzgünüm. İlk kez bir orman yangınını yaşadım. Doğal zenginliğimizin bir kısmı yok oldu. Ancak bu yangın bizi ‘yavaş şehir’ hedefinden koparmayacak. Yangından sonra yapılacak yenileme çalışmalarında aktif rol alacağız” dedi.

  Yeni yangın korkuttu

  İZMİR Seferihi-sar’daki yangının şokunu atlatamadan Karabağlar ilçesine bağlı Trazlı Köyü yakınlarından dumanlar yükseldi. Anında müdahale ile yangın kısa sürede kontrol altına alındı.
  İzmir’in metropol ilçesi Karabağlar’a bağlı Tırızlı köyü yakınlarındaki ormanlık alandan öğle saatlerinde dumanlar yükseldi. Seferihisar yangını nedeniyle bölgede olan uçak ve helikopterler kısa sürede yangını müdahale etti. İki helikopter altı uçakla yer ekiplerinin müdahalesi sonucunda yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı