Ege Haberleri

  Dedikoduyu bırak bilgisayara bak

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  02.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilgisayarla ilişkileri sadece ‘tozunu almaktan ibaret’ olan kadınların yaşamı ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesiyle değişti. Şimdi e-ticaret yapmayı planlayanlar bile var.

  HER birinin farklı bir yaşam öyküsü var aslında. Ama şimdi ortak bir noktada buluşuyorlar. Eskiden sadece tozunu aldıkları bilgisayarla, bugünlerde farklı bir iletişim içindeler. Güne gidip dedikodu yapmak yerine internetle tanışan kadınlar, birçok işi bu kanaldan çözüyor, hastane randevularını bile alıyor. Buna önayak olansa, TTNET’in Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirdiği ‘İnternetle Hayat Kolay’ adlı sosyal sorumluluk projesi. 21 Mayıs’ta İzmir’de başlayan proje, 423 kişiye ulaştı. Hedef 2 bin. Aşırı talebin, sayıyı artırması bekleniyor.
  Projenin işleyişi ise şöyle: Daha önce internet eğitimi almamış, 12 yaşını doldurmuş genç-yaşlı, kadın-erkek, büyük-küçük, herkes  katılıyor. Proje, internet eğitimiyle okur-yazarlığının tabana yaymayı ve yaygın kullanımı hedefliyor. Şu anda en çok çocuklar ilgi gösteriyor. Onları kadınlar izliyor.

  Önce İzmir sonra Türkiye
  TTNET Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Ebru Çokişler, eğitim ve girişimcilikteki sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha eklediklerini belirterek, “İnternetle Hayat Kolay Projesi ilk olarak İzmir’de başladı. Daha sonra bunu, tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Amacımız Türkiye’yi geleceğe taşımak. Daha önce internet kullanmamış kişilerin teknolojiyle tanışmaları için önemli köprü oluşturuyoruz” dedi.

  423 kişi yararlandı
  Proje kapsamında TIR’da oluşturulan sınıfla, vatandaşların mahallelerine kadar gittiklerini belirten Çokişler, “Eğitim yolculuğuna ilk olarak Evka5’te başladık. Şimdi Harmandalı’da çalışıyoruz. Buradan da Menemen’e geçilecek. Toplam 10 saatlik ders programımız var. Yoğun ilgi var. 423 kişi yararlandı. Katılımcıların çoğunluğu çocuk. Daha sonra kadınlar geliyor” diye konuştu.

  TORUNUYLA KONUŞACAK
  Kadınların çoğunun kendi işlerini yapmak için interneti öğrenmek istediklerini saktaran Çokişler, “Erkek katılımcılarımızın büyük kısmı ise zamanlarını daha iyi geçirmek ve torunlarıyla görüntülü görüşebilmek için eğitime katılıyor. Çocukların çoğu derslerine yardımcı olması ve sosyal ağları verimli kullanmak amacıyla internet istiyor” bilgisini verdi.

  E-TİCARET YAPACAK
  Eğitime katılanlardan en dikkat çeken isim 72 yaşındaki Mukaddes Sezer oldu. Sezer, gençleri görüp imrendiği bilgisayarı ve interneti öğrenmek amacıyla eğitimlere katılmış. 4 çocuk, 7 torun sahibi olan Sezer, daha önce bilgisayarla ilişkisinin ‘tozunu almaktan ibaret” olduğunu söylerken şimdi e-ticaret yapmayı planlıyor. Mukaddes Hanım artık yaşlandığı için sokakta meyve, sebze satmak yerine internetten satmayı hedeflediğini, eğitimin ufkunu açtığını söylüyor.

  Aile boyu
  Kursa çocuklarıyla katılanlar da var. Hadice Albağa, oğlu Eren ve kızı Belisa ile geliyor. Hadice Albağa, daha önce internet kullandığını, ancak daha etkin bir kullanım için kursa katıldığını söylüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı