Ege Haberleri

  Dedektiften falcıya: Kendi işinizi yapın

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  22.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnternet üzerinden fal bakan ve artık sektör haline gelen falcılar, dedektif kadrosu da oluşturunca tepki gösterildi.


  Özel bir dedektiflik bürosu, sektörde genel bir sıkıntı haline gelen “falcılar karşısında haksız rekabet” konusunu “Falcı ve dedektiflik” adlı bir yazıyla anlatarak müşterilerini uyardı. Uyarı yazısında falcıların genellikle kadın girişimciler olduğu, müşterilerin de ağırlıklı olarak hemcinsleri olması sonucunda da özel konuların açıkça paylaşıldığı belirtildi ve özetle şöyle denildi:
  “Hal böyle olunca müşterilerinin aldatma gibi merakları nedeniyle falcıların dedektiflik kadrosu oluşturdukları biliniyor. Falcılara gidenlerin dedektiflik ihtiyacı olması da son derece normal. Ancak yine de falcı veya fal işi ile uğraşanların dedektiflik mesleğini yapmaya çalışması veya dedektiflik kadroları oluşturması son derece sakıncalı bir durum. Falcı kapılarında inceleme ve araştırma işlerini takip ettirmek riskli ve tehlikeli olabilir. Hiçbir kuralı ve meslek etiği olmayan bu yan sektör endişe vericidir.”

  Korsanda gelinen nokta

  Özel Dedektifler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yetimoğlu, özellikle aile konularında insanları dolandıran, sahte isimlerle kurulmuş pek çok dedektiflik şirketi olduğuna dikkat çekti. Kendilerine bu konuda pek çok şikayet geldiğini anlatan Yetimoğlu, falcıların dedektiflik yapmaya soyunmasının da bu konuda gelinen son nokta olduğunu söyledi. Özellikle kadınların duygusal boşluğundan yararlanılarak yanlış yönlendirmeler yapıldığını, bazen şantaja kadar varan tatsız olaylar yaşandığını aktaran Yetimoğlu, Türkiye’de bu konuda yasal boşluk olmasını eleştirdi ve hizmet alınırken dernek üyeliğinin mutlaka sorgulanması gerektiğini belirtti.
  Fırsatçıya gün doğuyor
  Yetimoğlu, başvuruların yüzde 60-70 dolayındaki kısmının aldatma, eş takibi gibi aile konularıyla ilgili olduğunu dile getirerek, “Biz eş takibi, velayet gibi ailevi konularda önce halihazırda boşanma davası var mı bakıyoruz. Aile birliğinin bozulma durumu yoksa kesinlikle bu talepleri değerlendirmiyoruz. Bu işi etik çerçevede yaptığımız için müşteri olumsuz yanıt alınca, bu tür kimseler de buradan besleniyor. Oysa Türkiye koşullarında bir adamın veya kadının aldatıldığını öğrendiğinde ne yapacağını kestirmeniz zor. Üçüncü sayfa haberlerine zemin hazırlamış oluyorsunuz” dedi.

  Özelinizi paylaşmayın

  Bu durumu öğrendiğinde çok şaşırdığını kaydeden Uluslararası Dedektifler Derneği Türkiye Başkanı Cemal Erdoğan da şunları söyledi:
  “Falcının işi falcılıktır, dedektifin işi dedektifliktir. Biz hukukun üstünlüğüne inanarak yasal zeminde bu işi yapıyoruz. İnsanlar çözümsüz kaldığında falcılara gidebiliyor. Bu bireysel bir tercihtir, ancak eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız bile falcıya gittiğinizde özelinizi paylaşmayın. Dinlemede kalın. Müdahil olup yorumlarınızı katmayın. Ayrıca hizmet alacağınız kişinin web sitesini de mutlaka inceleyin.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı