Ege Haberleri

  Davutlar'da turizm ve tarım toza teslim

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  09.07.2012 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Kuşadası'nın tarım ve turizmiyle bilinen Davutlar beldesi toz savaşı veriyor. Kış aylarında başlatılan alt yapı çalışmaları çerçevesinde kazılan yollar asfaltlanmayınca toz bulutları Davutlar'ın ünlü mandalina ve şeftali ağaçlarını esir aldı.

  Toz nedeniyle yazlıklarına tatile gelen birçok aile kapı pencerelerini açamazken, tarım sektöründe ciddi verim kaybı olacağı belirtildi.
  Davutlar'ın en büyük mandalina ve şeftali üreticisi Zeynel Tarım'ın sahibi Zeynel Abidin Çengel, beldenin ünlü ürünleri başta olmak üzere tüm tarım alanlarını toz bulutlarının kapladığını söyledi. Çengel, “Alt yapı ile ilgili çalışma sonrası asfaltlanmayan yoldaki toz yüzünden Davutlar tarımı büyük darbe aldı. Yaz sezonunun gelmesiyle yazlıklarda yoğun araç trafiği başlayınca Davutlar ovası toz bulutu altında kaldı. Şeftalide ciddi sıkıntılar yaşadık, mandalinada daha büyük sıkıntı olacak.

  Davutlar çiftçisinin büyük bölümü iyi tarım uygulaması yapıyor. Ancak bu toz hastalıklara neden olacağından ilaç kullanımını artıracaktır. Böyle bir durumda ürün ucuza gider. Söke ovasında pamuk üretiminin makineleşmesinden sonra işsiz kalan binlerce tarım işçisi Davutlar'da istihdam ediliyor. Çiftçiyle birlikte onlar da olumsuz etkilenecek. Tüccar gelip tozu gördüğünde 50 bin liralık ürüne 35 bin veriyor. Çiftçinin bu durumu herkesi zincirleme etkiliyor” dedi.

  Belediye Başkanı DP'li Tuncay Uysal'ın kayınpederi ve akrabalarına ait bahçelerin olduğu bölümü parke taşıyla kaplattığını, diğer çiftçileri ise kaderine terk ettiğini öne süren Zeynel Abidin Çengel, “Başkan kendi akrabalarının arazilerinin olduğu yaklaşık bir kilometrelik yolu parke taşlarıyla döşedi. Bizler ve yazlıkçılar ise tozla mücadele gediyoruz” dedi. Başkan Tuncay ise bu konuda görüş sormak için arayan DHA muhabirinin telefonlarına çıkmadı.

  YAKINDA BAŞLAYACAK
  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Davutlar'da yaşanan sıkıntıyı doğrulayarak, çözüm yolu bulunması için birçok girişimde bulunduklarını söyledi. Esen “Yazlıkçılar ile çiftçilerin en büyük şikayeti olan toz ile ilgili bir çok girişimde bulunduk. 2011 yılında Kuşatak altyapı çalışmaları doğrultusunda yollar kazılıp, kanalizasyon boruları döşendi. Dünya Bankası fonuyla İller Bankası bu çalışmayı yaptı. Ancak asfalt çalışmaları belediyenin görevi. Belediye Başkanı, İl Özel İdaresi'nden ücreti karşılığında yapılmasını istedi. Bir keşif yapıp bedel çıkarıldı. Belediye başkanı bu bedeli ödeyemeyeceğini belirterek, yolları kendi üretimleri parke taşlarıyla kaplayacağını söyledi. Yaklaşık bir kilometre parke taşı döşetti. Ancak diğer yerler olduğu gibi duruyor. Toz nedeniyle çiftçiler şikayetçi, mahsulde verim düşüklüğü yaşadıklarını söylüyor. Sahil bölgesinde maalesef toz var. Çiftçi de yazlıkçı da şikayetçi. Yoğun şikayetler üzerine önceki gün başkan ile bir kez daha görüştüm. Kısa süre içinde yaklaşık 2.5 kilometrelik yolu parke ile döşemeye başlayacaklarını söyledi” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı