Ege Haberleri

  DAVA Hürriyet Ege'de canlı yayında

  Hürriyet Haber
  04.07.2012 - 14:56 | Son Güncelleme:

  Tarihi dava hurriyet.com.tr/ege’de yarın gün boyu canlı yayında.

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi davası duruşmasından beklentisinin tutukluların tahliyesi olduğunu söyledi. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması kararının Büyükşehir davasını etkilemeyeceğini, bundan sonra haklarında dava açılacak kurum ve kuruluşları kapsadığını belirten Kocaoğlu, “TBMM’ye uygulamadaki bir hatanın, mevzuattaki bir boşluğun istendiğinde çok farklı boyuta çekilen konuyu gideren, yerinde bir karar aldıkları için teşekkür ederim” dedi.

  AFETLERDE TOPLANACAK YER YOK
  Aziz Kocaoğlu, kentlerde afet anında toplanacak yer olmadığını söyledi. Dünyanın gelişmiş ükelerinde afetlerde kimin nerede, hangi açık alanda, stadyumda toplanacağının belli olduğunu belirten Kocaoğlu, “Bizim çoğu bölgemizde kentsel dönüşüme gerek duyulan, çarpık yapılaşma olan bölgelerde böyle alanlar yok. Büyükşehir Belediyesi olarak 2-3 yıl içinde kentin metro, arıtma gibi tüm altyapı sorunları tamamlanacak. Biz olalım veya olmayalım gelen başkan 2 konuya bütçe ve belleğini ayıracak. Biri kent dönüşümü, ikincisi ise İzmir'in turizm kenti olmasıdır. Turizm sektörünün gelişmesi, çocukların iş bulması için özelikle tarihi bölgelerde binaların restorasyonu mutlaka yapılmalı” dedi. Uzundere konutlarının hak sahipleri için mutlu bir yuva olmasını dileyen Kocaoğlu, mevzuattan dolayı bugüne kadar ne TOKİ ne de Büyükşehir Belediyesi'nin yapamadığı spor salonu, kent merkezi binası ve alışveriş binasının da kısa süre içinde yapılacağını söyledi.

  TBMM'YE TEŞEKKÜR
  Aziz Kocaoğlu, kura çekimi sonrası basın mensuplarının Büyükşehir Belediyesi davasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Basın aracılığıyla duruşma sırasında Adliye dışında sessiz bir destek verileceğini öğrendiğini belirten Kocaoğlu, tutuklu bürokratların durumuyla ilgili ise “425 gündür tutuklular. Ne kadar iyi olabilirlerse o kadar iyiler. Duruşmadan beklentimizi herkes biliyor” dedi. Kocaoğlu, tutukluların tahliyesini dilediklerini belirtti. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması kararının Büyükşehir davasını etkilemeyeceğini, bundan sonra haklarında dava açılacak kurum ve kuruluşları kapsadığını vurgulayan Kocaoğlu, “TBMM’ye uygulamadaki bir hatanın, mevzuattaki bir boşluğun istendiğinde çok farklı boyuta çekilen konuyu gideren, yerinde bir karar aldıkları için teşekkür ederim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı