Ege Haberleri

  Dardanel Japonlarla ton balığı üretecek

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE'de üretim yapan Dardanel - Önentaş Şirketler Grubu, Japon ST Company Şirketi'yle birlikte Akdeniz'de ton balığı üretim tesisi kurulması için ortaklık anlaşması imzaladı. Yabancı ortak bulması için Amerikalı danışman Arthur Andersen'le anlaşan Dardanel - Önentaş Şirketler Grubu, aradığı ortağı Japonya'da buldu.

  DARDANEL - Önentaş Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen ve Japon ST Company yetkililerinin İstanbul'da imzaladığı anlaşmayla Akdeniz'de kurulacak balık üretim tesislerinde, Türkiye'de avlanan orkinos balıkları altı ay süreyle beslenerek ton balığı haline gelmesi sağlanacak. Ton balıklarının bir kısmı Dandanel fabrikalarında işlenecek bir kısmı ise taze tüketilmesi için Japonya'ya gönderilecek.

  FİZİBİLİTE çalışmaları başlatılan balık üretim tesisiyle ilgili açıklama yapan Niyazi Önen, dünya pazarına açılmak amacıyla ilk olarak Japon ST Company şirketiyle kurulacak ortak üretim tesisinin yüzde 90 hissesinin Dardanel'e, yüzde 10 hissesi Japonlara ait olacağını, daha sonra bu oranın yüzde 50 - 50 şeklinde değiştirileceğini belirtti. Önen, ‘‘Orkinos balıklarını kendimiz büyüterek ton balıkta 4 - 5 kat daha düşük maliyet yakalayacağız. Üretim çiftliğinin yeri ve maliyet fizibilitesi yapılmaya başlandı, fizibilite 2000 yılında tamamlanacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı