Ege Haberleri

  Dardanel’de ikinci bahar

  Hürriyet Haber
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’de 1984’te girdiği ton balığı üretimiyle yıllık 120 milyon dolarlık ihracata kadar ulaşarak su ürünleri ve dondurulmuş gıda sektöründe Dardanel markasını yaratan Niyazi Önen, ikinci bahar için düğmeye bastı.

  Dardanel’i satmaktan vazgeçen Önen, 5 aylık aradan sonra Çanakkale’nin merkezindeki fabrikasında ton balığı konservesi üretimine yeniden başladı. Önen, Dardanel’in yeniden üretime başlaması nedeniyle fabrika bahçesinde iftar yemeği verdi.

  Vergi sorunu çözüldü

  İlk etapta 500 kişilik bir istihdam yaratan Önen, kısa sürede ton balığında Dardanel markasının yeniden raflarda yerini alacağını kaydetti. Avrupa Birliği’nin uyguladığı yüzde 24’lük gümrük vergisi nedeniyle 2000’li yılların başından itibaren büyük sıkıntılar yaşadıklardını belirten Önen, sorunun aşıldığını ve Dardanel’i eski günlerine taşımak için yeni bir hamle başlattıklarını ifade etti. Geleceğe yönelik hedeflerini açıklayan işadamı Önen, şunları söyledi:
  “Bizim Dardanel olarak hedefimiz tekrar tüm kapasitemizi kullanarak hedeflediğimiz cirolara ulaşmak. Çok kısa sürede de bu hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Yeni bir yapılanma içerisindeyiz. Yurt içindeki satış örgütümüzü tamamen yeniledik. Türkiye genel distribütörlüğümüzü Akyürek Grubu’na verdik. Aynı zamanda da ihracat seferberliğimiz başlıyor. Başta Avrupa olmak üzere komşu ülkelere yapacağımız ihracatla çok kısa süre içerisinde 100 milyon doları aşacak ihracat rakamına ulaşacağız. Böylece hem Çanakkale, hem de Türkiye ekonomisine Dardanel’in çok ciddi katkıları olmaya başlayacak.”

  Hedef 300 milyon dolar

  Fabrikaların hammadde balık işleme kapasitesinin yıllık 40 bin ton olduğunu, bitmiş ürün olarak 30 bin tonluk üretim elde ettiklerini kaydeden Önen, gelecek yıl 150 milyon dolarlık satış hedeflediklerini belirtti. Önen, ikinci yılda üretim kapasitesinin tamamını kullanarak 300 milyon dolarlık ciro hedefini yakalayacaklarını açıkladı. Fabrikanın tam kapasiteyle çalışmaya başladığında 500 olan çalışan sayısının da 2 bin 500’e ulaşacağını dile getiren Önen, grup olarak ele alındığında toplam çalışan sayısının 3 bin olacağını belirtti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı