Ege Haberleri

  Danışman tefeciler

  Ali GÜNDOĞAN, (DHA)
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konya ve Marmaris’te finans ve danışmanlık şirketi kurarak, tefecilik yaptıkları iddia edilen 5 kişi operasyonla yakalandı.

  MARMARİS İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, tefecilik yaptığı ileri sürülen A.K.’yi (38), iki ay izledi. A.K.’nin Konya’daki yakınları A.T.T. (41), N.T. (21), E.T. (38) ve H.H.K. (32) ile bağlantısı olduğu belirlendi, oradaki polisle işbirliği yapıldı.
  A.K. Konya’ya gidince, geçen salı günü, “Danışman Tefeciler” adı verilen operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan beş kişinin ev ve işyerlerinde farklı kişilerin 13 kredi kartı, 11 pos cihazı, 9 bilgisayar, 2 hafıza kartı, çok sayıda slip ve fatura, başkaları adına düzenlenmiş 6 vekaletname ve imza sürküleri ile çok sayıda hesap defteri bulundu. Zanlıların sorgularında, A.K.’nin Konya ve Marmaris’te kurduğu finans ve danışmanlık şirketi aracılığıyla, “Borcunuz mu var? Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyor musunuz? Gelin birlikte çözelim” yazılı el broşürleri dağıttığı kişileri, yardımcı olma bahanesiyle tefecilik yaparak dolandırdıkları ortaya çıktı.
  60 kişi mağdur
  Zanlıların, kredi ve finans kurumlarından kredi alamayan, acil nakit gereken, prosedürlerle uğraşmak istemeyenlere yüksek faizle borçlandırdığı öne sürüldü. A.K.’nin çeşitli bankalardan aldığı çok sayıda pos cihazıyla mağdurların kredi kartlarından komisyon keserek nakit ihtiyacını karşıladığı, borçlarını artırarak tefecilik yaptıkları da anlaşıldı. Zanlıların, 60 mağdurun kredi kartıyla 4 milyon 59 bin 767 lira nakit çekim işlemi yaptıkları da belirllendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı