Ege Haberleri

  Dağda kaybolan aile 17 saat sonra kurtarıldı

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  25.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ’de inşaat işçisi Emir Şah Kaya (48) önceki sabah eşi Yıldız Kaya (45) ve kızı Mislina’yı (12) aldı, kar toplamak için otomobiliyle Başkarcı beldesindeki Karcı Dağı’na gittitı.

   

  İsrafil Deresi’nde yol kenarına aracını park eden Kaya, eşi ve kızıyla ormanlık alana tırmanmaya başladı. Sabah saatlerinde dağa tırmanan aile, akşam karanlık çökünce yolunu kaybetti, cep telefonuyla polisten yardım istedi.

  50 kişilik ekip

  Polis ve jandarma, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma, Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri dağa geldi. Aramaya, dağı iyi bilen çobanlar ve vatandaşlar da katıldı. Yaklaşık 50 kişi, aileyi aramaya başladı. Emir Şah Kaya’ın cep telefonu sinyallerinden bulunduğu yerin koordinatları belirlendi. Kurtarma ekipleri, Kaya ile sürekli cep telefonuyla konuşarak yerini tarif etmesini istedi. Bu sırada dağda olan kurtarma ekipleri siren çalarken, polisler de havaya tabancayla ateş ederek ailenin sesi duyup, duymadığını kontrol etti. Saat 20.00’de kaybolan ailenin bulunması için başlatılan çalışma 12 saat sonra sonuç verdi.

  İple çekildiler


  Günün ilk ışıklarıyla birlikte kurtarma ekipleri ailenin bulunduğu bölgeye doğru tırmanışa geçti. Sarp ve dik dağlık alandaki 4 saatik tırmanışın ardından aileye ulaşıldı. 15 metre derinliğindeki dere yatağındaki aile, sarkıtılan iplerle, makara yardımıyla çekilerek kurtarıldı. Geceyi, yiyecek olmadan sadece su içip, ateş yakarak yarım saatlik uykuyla geçirdikleri için bitkin olan aile, bir saatlik yürüyüşle indirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen ailenin sadece bacaklarında çizik izleri olduğu görüldü. Böylece operasyon 17 saatte tamamlandı.

  Kar yiyemedik

  Yaşadıkları zor anları anlatan Emir Şah Kaya, “Kızım biraz korktuğu için geceyi zor geçirdik. Kurtarma ekiplerine teşekkür ederim. Kar yemek için dağa tırmanmıştık, ancak başımıza bunlar geldi. Kar bile yiyemedik, ona yanıyorum” dedi. Dağın eteğindeki bekleme noktasında ailesinin kurtarıldığı haberini alan Yusuf Kaya (22), büyük sevinç yaşadı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı