Ege Haberleri

  Cüzdan uyarısı

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AYDIN Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cezmi Öncüer, üniversitelerin düşük ücretler nedeniyle kaliteli öğretim elemanı bulmakta güçlük çektiğini belirterek, ‘‘Başta öğretim elemanları olmak üzere tüm çalışanların ücretlerinde uzun yıllardır düzenleme yapılmamıştır. Bu da öğretim elemanlığının cazibesini ortadan kaldırmıştır’’ dedi.

  Bakan Yalova da katıldı

  AYDIN Adnan Menderes Üniversitesi'nin 2000-2001 akademik yılı spor salonundaki törenle açıldı. Törene, Devlet Bakanı Yüksel Yalova, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cezmi Öncüer, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Vali Emir Durmaz, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ümit Tekin, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

  Vakit kaybedilmemelidir

  TÖRENDE uzun bir konuşma yapan Rektör Öncüer, üniversitelerin kamuoyunda bilinen sorunlarının dışında daha önemli sorunları bulunduğunu belirterek, ‘‘Farklı bir disiplin, farklı bir birikim ve yaptırımları olan öğretim elemanlığının maddi açıdan cazip hali getirilmesinde vakit kaybedilmemelidir. Bizler bugüne kadar kendimizi cüzdanla eşdeğer tutmayarak bu olguyu bize yakışır biçimde göğüslemeye çalıştık. Üniversitelerin geleceği risk altına sokmamak için, üniversite öğretim elemanları ile çalışanların ücretlerinde acil düzenleme yapılmalı’’ dedi.

  ÖNCÜER, konuşmasında Atatürk'ün ‘‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, sapık mensuplar ülkesi olamaz. En doğru, en gerçek, tarikat uygarlık tarikatıdır. Uygarlığın buyurduğunu ve istediğini yapmak insan olmak için yeterlidir’’ sözlerine de yer verdi.

  Yaşamı anlamlı kılan, hedef

  YALOVA hedef kavramı üzerine konuşma yaptı. Öğretim üyeleri ve öğrencilere seslenen Bakan Yalova, ‘‘Yaşamı anlamlı kılan hedeflerdir. Hedef ve başarmak demektir. Hedefe giden yol eğitim ve öretimcilerin bilime açık kafalardan geçer. Bu hedeften taviz verilemez. Tavizi çok seven kavram karanlıktır. Karanlığa ve onun en sevdiği cehalet ortamına taviz vermeyelim’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı