Ege Haberleri

  Cumhuriyet’e sade törenler

  Burak GEZEN, Doğuş Esat BERME, Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  29.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  VAN’da meydana gelen deprem felaketi nedeniyle tüm yurtta iptal edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, sadece çelenk koyma törenleri yapıldı.

  İzmir’de Cumhuriyet’in 88’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Org. Abdullah Atay, İzmir milletvekilleri, rektörler, siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri, gazilerin katıldığı törende, şehit askerler için saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk Bayrağı çekildi, top atışı da yapıldı.
  Vali Cahit Kıraç, “Aziz milletimizin Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirdiği tarihimizin en büyük devrimlerinden birisinin, Cumhuriyet’in ilanının 88. yıldönümünü bayram olarak milletçe gurur ve coşku içinde kutluyoruz” dedi.

  İptale CHP’den tepki

  CHP’liler tören sonrası yarınki (bugünkü) törenlerin Başbakanlık Genelgesi’yle iptal edilmesine tepki gösterdi. CHP İl Başkanı Tacettin Bayır, milletvekilleri Musa Çam, Erdal Aksünger, Mustafa Moroğlu açıklama yaptı. Bayır, deprem felaketinin herkesi üzdüğünü, ancak Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptalinin düşündürücü olduğunu belirtti. Bayır, “Elenceler iptal edelebilir, fakat törenleri iptal etmeyi anlamış değilim. Okullarda öğretmenler bizleri arayıp sınıflarda Cumhuriyet’i kutlamak için hazırlıklar yaptıklarını, onların da iptaline tepkili olduklarını söylediler. Bu tür etkinlikleri iptal ederek Cumhuriyet’in değerlerini unutturmaya kararlılar” dedi. Milletvekili Aksünger de, “Bu Cumhuriyet tarihinde ilk kez iptal edilen tören olacak” dedi.

  Öğrenciler bayıldı

  Bodrum’da Atatürk Anıtı’na 55 kurum ve kuruluşun çelenk koyması nedeniyle tören uzayınca, güneş altında uzun süre kalan öğrencilerden ikisi bayıldı. Öğrencilere sağlık ekipleri ve öğretmenleri ilk müdahaleyi yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan töreni yabancı turistler de ilgiyle izledi.
  Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki pAtatürk Anıtı’na çelenk koyma törenine Vali Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, askerler, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Tuna Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehit ve gazileri bir defa daha minnet ve şükranla andıklarını söyledi.  Denizli’de Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na sırasıyla Vali Abdülkadir Demir, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Keşap ve Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan, çelenk koydu. Saygı Duruşu’nda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.

  Bayrak satışında artış var

  İZMİR Kemeraltı Çarşısı’nda bayrak satan dükkanlarda, Cumhuriyet Bayramı öncesi satışlar arttı. Boyutlarına göre 3 TL ile 30 TL arasında değişen fiyatlarla satılan Türk bayrağına büyük talep olduğu belirtildi. Bayrak satan esnaf, son dönemde çok sayıda şehit verilmesi nedeniyle tepki olarak her yere bayrak asılması, saldırıları protesto etmek için eylemlerin düzenlenmesinin de satışlara etki ettiğini söyledi. İzmir’deki binalar Türk bayraklarıyla donatılmaya başlandı.

  Ata için dev resim

  MARMARİS’te 250 ilköğretim öğrencisi, Rotary Kulübü önderliğinde belediye ve ilçe milli eğitim müdürlüğü katkılarıyla Cumhuriyet’in 88’inci kuruluş yıldönümünde Atatürk için dev resim yaptı.
  Marmaris Atatürk anıtı önünde açılan 55 metre uzunluğunda iki metre genişliğinde bez tuvale ilk fırça darbesini Belediye Başkanı Ali Acar vurdu. Daha sonra 250 ilköğretim öğrencisi, ressam
  Sibel Tankurt koordinesinde,
  fırça ve spatulalarla içlerinden geleni çizmeye başladı. 50 kilogram yağlı boya kullanılan resmin 10 Kasım’da Anıtkabir’e götüreleceği belirtildi.

  Bu sergi izlenmeli

  ÇANAKKALE Valiliği’nin düzenlediği “Cumhuriyet ve Atatürk” konulu fotoğraf sergisi Truva Otel’de açıldı. Serginin fotoğrafları, Sultankale Eğitim Danışmanlık Şirketi’nce İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerine hazırlatıldı. Sergide, Atatürk’ün doğumundan başlayıp Anıtkabir ile sonlanan, Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Cephesi ve Milli Mücadele günlerinde çekilmiş, Cumhuriyet’in temel kazanımlarını anlatan 40 fotoğraf yer aldı.
  Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, “Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış topraklarda, aslında bu vatanın hiçbir zaman bölünemeyeceği, birlik beraberliğinin bozulamayacağı o zamandan tescil edilmiş oldu” dedi. Sultankale Eğitim Danışmanlık Şirketi’nin Müdürü Ali Osman Ekici, Atatürk’e ait her fotoğrafın yanına Nutuk baz alınarak, bağlaç cümlelerle metinler koyulduğunu söyledi. Ekici, halkın içinde bir Atatürk sergilemeyi tercih ettiklerini söyledi.

  Anaokulunda erken bayram

  EGE Üniversitesi Kampüs Anaokulu’nda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliğinde gösteri yapan minikler izleyenleri hayran bıraktı. Çeşitli yörelerin halk oyunlarından örnekler sahneleyen anaokulu öğrencileri, canlı müzik eşliğinde Atatürk’ün sevdiği parçaları da seslendirdi. Coşkulu anların yaşandığı etkinlik, tören için hazırlanan pastaların mumları
  üflendikten sonra, Karagöz-Hacivat gösterisiyle son buldu.

  Türk bayrağı dağıtıldı

  İZMİR’de, Efes Rotary Kulübü üyeleri, Roman çocukların ağırlıklı olarak eğitim gördüğü Konak Sakarya İlköğretim Okulu’nda öğrencilerin Cumhuriyet Bayramı’nı sucuk ekmekle kutladı, Türk bayrakları dağıttı.

  Okuldaki mangal partisine katılan Kulüp üyeleri, öğretmenler ve sponsor olan Cumhuriyet Sucukları İzmir Bölge Tesilcisi Kemal Çeltik, öğrencilere sucuk ikram etti. Efes Rotary Kulübü Başkanı Dilek Olcay, Sakarya İlköğretim Okulu’nun destek verdikleri eğitim kurumlarından biri olduğunu belirterek, “Okula giysi, araç gereç yardımlarında da bulunuyoruz. Cumhuriyet Bayramı öncesi çocukları mutlu etmek istedik” dedi.

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı