Ege Haberleri

  Cumhuriyet’e özel Mustafa’lı kutlama

  Hürriyet Haber
  26.10.2008 - 00:13 | Son Güncelleme:

  MUSTAFA Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan, gazeteci-yazar Can Dündar’ın senaryosunu yazıp yönettiği Goran Bregoviç’in müziklerini bestelediği ’Musafa’ adlı belgesel filmin İzmir galası, Türkiye Tanıtım, Araştırma, Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı’nın (TÜLOV) ev sahipliğinde Konak Şan Sineması’nda yapılacak. Filmin gösterimi için 30 Ekim Perşembe günü 18.30’da gala kokteyli yapılacak. Film, Can Dündar’ın katılımıyla 19.30’da seyirciyle buluşacak.

  Uzun bir araştırma

  TÜLOV Genel Başkanı Dr. Hakan Tartan, Atatürk’ün Türkiye’ye, dünyaya ve yeni yetişen nesle tam anlatılamadığını, yapılan belgesellerin sınırlı ve belli bir dönemle kısıtlı kaldığını söyledi. Mustafa filmiyle özellikle yeni neslin Atatürk’ü yeniden keşfedeceğini belirten Tartan, "Uzun soluklu bir araştırma sonucunda sıcak bir hayat hikayesi anlatılıyor" diye konuştu.

  Atatürk’ün bilinmeyen yönleri

  15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan Can Dündar’ın Cumhuriyet’in 85 yılı dolayısıyla hazırladığı ilk film deneyimi olan "Mustafa" adlı belgeselde Atatürk’ün bilinmeyen yönleri perdeye taşınıyor. Can Dündar, "Herkesin bir Atatürk’ü var, herkes başka anlatıyor. Bu da benim Atatürk’üm. Onu şablondan kurtarmaya çalıştık. Bu belgeselin en önemli misyonu bu. Denizin altında büyük bir hazine var ama biz 2 saatlik belgeselde, sadece 2 avuç çıkarıp gösterebildik" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı