Ege Haberleri

  Çözüm Hattı

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gaziemirli okul istiyor

  GAZİEMİR'in Aktepe Mahallesi'nde Hacı Fevzi Baba Cami Yapma ve Yaşatma Derneği'nce yapımına başlanan okul Konak İmam Hatip Lisesi ile anlaşılarak bitirildi. 10 yıllığına dernekten sembolik ücretle kiralanan bina, İmam Hatip Lisesi kız bölümü olarak 1994'te öğretime açıldı. Ancak imam hatip liselerinin orta bölümleri kapatılınca lise bu yıl öğretime başlayamadı. Lisenin boş tutulmasını eleştiren Aktepe Muhtarı Mustafa Pekoğuz, ‘‘Bölgemizden okula giden 2-3 öğrenci vardı. Başka ilçelerden servislerle öğrenci getiriliyordu. Artık hiç öğrenci yok. Mahallede lise çağında 500'e yakın öğrencimiz var. Dernek ve okul izin verirse, klasik lise olarak eğitime açılır, sorunumuz çözülür. Öğrencilerimiz uzaktaki okullara gitmekten kurtulur'' dedi.

  Oyak Sitesi’nde kábus

  ÜÇKUYULAR Oyak Sitesi'nde su deposu yamacı, yağışlı havalarda çevre sakinlerini korkutuyor. Şiddetli yağışlarda sel ve toprak kaymasına neden olan yamaçta önlem alınmasını bekleyen Oyak Sitesi sakinleri, TEMA Vakfı'ndan da yardım istiyor. Sel ve toprak kaymasına neden olan yamacın tehlike yarattığını belirten sakinler, ‘‘Konak ve Büyükşehir belediyelerine dilekçeyle başvurduk. Ancak sonuç alamadık. Evlerimiz yamacın altında kaldığından ciddi tehlike yaşıyoruz. Bu yamacın teraslanıp, yeşillendirilmesi gerekiyor. TEMA Vakfı da bize yardımcı olabilir'' dedi.

  Zübeyde Hanım’a yakıştı

  EGİAD Başkanı Bülent Akgerman, Gündoğdu Meydanı'ndaki Zübeyde Hanım Heykeli'nin onarımını ve yeniden düzenlemesini gerçekleştirdi. Mermerden yapılan büst ve çevresi hem İzmir'e, hem de Zübeyde Hanım'a yakışır hale getirildi.

  HABERİN ardından hemen harekete geçtiklerini belirten Akgerman, ‘‘Böylesine anlamlı bir heykeli yeniledik. Kullanılan malzeme çok özel ve dayanıklı. Çiçekliğini de yaptırdık. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'a yakışanı da budur'' diye konuştu. Çevre sakinleri de çiçekliğin eskisi gibi kirletilmemesi için özen göstermeye başladı.

  POSTA KUTUSU

  SU kesintilerinin haber verilmemesinden yakınan Karşıyaka 6351 Sokak'tan Derya Akgün, ‘‘Kesintinin ne kadar süreceğini öğrenmek için telefon açtığımda terbiyesizce yanıtlar veriliyor. Bizler sadece kesintiden haberdar olmak istiyoruz. Sabah bir kalkıyoruz ki su yok. İnsanları bu durumda bırakmaya kimin hakkı var? (1-2 saat için size haber mi vereceğiz) diyorlar'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı