Ege Haberleri

  Çoruk Köyü'ne de kuduz kedi karantinası

  Haldun AKYÜZ / AKHİSAR (DHA)
  13.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuduz kedinin Çoruk Köyü'nde de bir kişiyi ısırdığının ortaya çıkması üzerine burada da karantina uygulamasına başlandı.

  Ulupınar Köyü Muhtarı Ali Sümbül'ü geçen hafta bir kedi ısırdı. Muhtar Sümbül, kedinin ölüsünü Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Veteriner Mehmet Akif Şenyürek'e getirip, durumu anlattı.

  Ölü kedi İzmir Bornova'daki Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne kuduz hastalığı yönünden incelenmek üzere gönderildi.

  Enstitüde yapılan patolojik muayene sonucunda kedinin kuduz olduğu teşhis edildi. Enstitü tarafından muayene sonucu telefonla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bildirildi. Bunun üzerine Ulupınar Köyü'nde, 7 Haziran'dan karantina uygulaması başlatıldı.

  Köye hayvan giriş, çıkışı yasaklandı.

  Kedinin Ulupınar Köyü'ne gelmeden önce Çoruk Köyü'nde de bir kişiyi ısırdığının belirlenmesi üzerine bu köyde de karantina tedbirleri alındı. Akhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Akif Şenyürek, “Ulupınar köyünden iki vatandaşımızı ısıran kedinin saldırgan olduğu dönemde başka birilerini ve evcil hayvanları ısırma ihtimaline karşı tüm köy ve mahalle muhtarlıklarının bu konuda SMS ile uyarıldı. Her iki köyün merkezi esas alınmak suretiyle yarıçapı 40 kilometre olan alan ‘Kuduz Risk Alanı’ olarak belirlendi. Bu bölgedeki köy ve beldelerdeki kedi ve köpeklerin sahiplerince kontrol altında tutulmaları istendi” dedi.

  Şenyürek, Akhisar İlçe Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu'nun kuduz hastalığı ile mücadele esaslarını belirlediğini ve alınan kararların uygulamaya konulduğunu da kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı