Ege Haberleri

  Çöp vergisi zamlandı

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KARŞIYAKA Belediyesi'nin yeniden belirlediği Çevre Temizlik Vergisi'nin dereceleri Belediye Meclisi'nde oyçokluğuyla kabul edildi. Yapılan değişikliğe ret oyu veren CHP Grubu Sözcüsü Rıfat Özer, 2001 yılı yeniden değerleme oranları ile birlikte zammın yüzde 129 olduğunu söyledi.

  İLÇENİN üç bölgeye ayrılmasıyla yapılan değişikliğin adil olmadığını savunan Özer, ‘‘Ekonomik ve sosyal farklılıklar gözönüne alınmamış. Zengin vatandaşların oturduğu bölgelerde 1 derecelik artış yapılırken, dar gelirli Bayraklı ve Nergiz'de 2 derecelik artışla yüzde 60 zam yapılmış. Hiçbir gelişme olmayan Soğukkuyu ve Tersane'de artış yüzde 100 olmuş. Vatandaş, bu vergiler altında daha da ezilecek. Bu düzenlemenin gereği yoktu. 2001'de değişecek yeniden değerleme oranlarında yüzde 29'luk zam zaten yapılacaktı’’ diye konuştu.

  BELEDİYENİN gelirlerinde azalma olduğunu belirten Başkan Şebnem Tabak ise, ‘‘Bu artışları yapmak zorundayız. Hatamız varsa halktan gereken dersi alırız’’ dedi. 1'inci bölgede ödenecek vergi 9 milyon 156 bin liraya, 2'nci bölgede 9 milyon 156 bin liraya, 3'üncü bölgede 7 milyon 334 bin liraya yükseltildi. Yamaç, Yamanlar, Doğançay ve Şevket İnce mahallelerinde ise değişiklik yapılmadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı