Ege Haberleri

  Çok uzaklardan ilginç teklif

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  06.09.2012 - 14:06 | Son Güncelleme:

  AFRİKA'nın en önemli ülkelerinden biri olan Kenya, İzmir ile ticari ilişkilerini artırmak için fahri konsolos arayışına girdi.


  İzmir Enternasyonal Fuarı'nın en kalabalık delegasyonlarından biri olan Kenya Heyeti İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. ziyarette konuşan Demirtaş, Kenya'nın Afrika kıtasındaki en önemli şehir olduğunu ancak 200 milyon doların üzerine çıkmayan ticaret hacminin artması için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi. Hükümetin de Afrika'ya karşı elinden geleni yaptığını söyleyen Demirtaş, “Sayın Başbakanın bize talimatı var. Batı dünyası Afrika'ya hep almaya gitti, siz vermek için gideceksiniz. Biz Afrika ile olan ilişkilerimizi kar üretmek için düşünmüyoruz. O yüzden sizler bizden hangi konuda destek istiyorsanız söyleyin, elimizden gelen çabayı gösteririz” dedi.

  “VAHŞİ YAŞAM” ÇAĞIRIYOR
  Türk Hava Yolları'nın bu ülkeye uçuşlarının önemine de dikkat çeken Demirtaş, ulaşılamayan yer ile ticaret yapmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Türk Okulları'nın da iki ülke arasında ilişki kurduğunu, tarihi ve kültürel beraberliğin sağlam köklere sahip olduğunu anlatan Demirtaş, “Her türlü destek var. Bizler iş alemi olarak bu ilişkileri geliştirme isteriz” diye konuştu. Kenya'nın ihraç ürünleri ile ilgilenebileceklerini, şu anda Kenya'dan ithalatlarının 15 milyon dolar olduğunu ifade eden Demirtaş, “Sadece ticaret değil Kenya aynı zamanda turizm destinasyonu. Vahşi yaşam tüm dünyada pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Türkiye'de de bu böyle. Aramızda yapacak çok şey var. İzmir'le ilişkilerinizi artırmak istiyorsanız bir fahri konsolos ataması yapmanız yararlı olacaktır. Burada 60 ülkenin fahri konsolosluğu var. Kenya'nın da olmaması büyük bir eksiklik” dedi. Demirtaş ayrıca, Oda'dan oluşturacakları bir heyetle Nairobi'ye ziyaret gerçekleştirmeyi planladıklarını, Kenya Odalar Birliği Başkanı'nı da İzmir'e davet ettiklerini sözlerine ekledi.
  Kenya Ticaret Bakanı Moses Wetagula ise ticaret hacminin artırılması için üstlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını, Türkiye ve İzmir ile işbirliği yapmaktan mutlu olacaklarını söyledi. Wetagula ayrıca, kendilerine bir isim önerisi yapılırsa fahri konsolosluk oluşturma konusunda hızla çalışma yapabileceklerini söyledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı