Ege Haberleri

  Çinli otomobil devi izmir diyor

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  18.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DFM’nin İzmir distribütörü olan Meraller Otomotiv’in sahibi Yusuf Meral, firmanın 250 milyon dolarlık yatırım yapma olasılığı en yüksek ilin İzmir olduğunu söyledi.

  OTO tamircisiyken, Türkiye’ye 250 milyon dolarlık yatırım yapması beklenen Çinli otomotiv devi DFM’nin İzmir distribütörü olan Meraller Otomotiv’in sahibi Yusuf Meral, firmanın yatırım yapma olasılığı en yüksek ilin İzmir olduğunu söyledi.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu konuda öncü olduğunu öne süren Meral, DFM’nin bir yıllık satış hedefini Türkiye’de bir ayda elde ettikleri için Türkiye yatırımının gündeme geldiğini kaydetti. Meral, bu başarıyı DFM’nin Türkiye pazarına girdiği ilk yıl 9 bin 900 liraya satılan hafif ticari araçlara, tüpçü ve sucu gibi esnafın gösterdiği ilgiye bağladı. DFM’nin bir yıldır İzmir’deki satışlarını yürüten Meraller Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Meral, Çinli firmanın İzmir’de yatırım yapması için kasım ayı sonuna doğru yeniden Çin’e gideceklerini belirterek şöyle konuştu:
  “Fabrikanın İzmir’de kurulacak olması işi yüzde 80 oldu gibi. Ancak biz net kararın çıkmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet Çin’e gittiğinde, Çinlilere İzmir’in liman, serbest bölge gibi avantajları anlatıldı. Yatırımın burada olmasını bekliyoruz.”
  Meral, “DFM, distribütörlüğü vermeden önce yılda 200-300 satışı için garanti istedi. Biz onu bir ayda sattık. Yıl sonunda 2 bin 600 araç satmıştık. Piyasaya ilk girdiğinde 9 bin 900 liraya sattığımız hafif ticari araçlar özellikle tüpçü, sucu ve fırıncı gibi esnaftan büyük talep gördü. Firma da bu satış rakamlarını görünce Türkiye yatırımı planı yaptı” dedi.  Otomotiv sektöründe geçen 39 yılına Bornova’daki 3’üncü Sanayi Sitesi’nde tamircilik yaparak başladığını ve Gaziemir’e açtığı yeni işletmesiyle bayilik de aldığını anlatan Meral, DFM’nin distirütörlüğünü bir yıldır yürüttüğünü kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı