Ege Haberleri

  Çin fırçası tehlikeli

  Burcu TANER /İZMİR (DHA)
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmirli sanayici Semih İstanbullu, Çin ve Hindistan’dan ithal edilen fırçaların hiçbir denetime tabi tutulmadığını belirterek, standart oluşturulması için mücadele başlattı.

  İZMİRLİ fırça üreticisi Semih İstanbullu, okullardan sanat atölyelerine, mutfaktan kozmetik sektörüne kadar geniş bir alanda kullanılan Çin ve Hindistan malı fırçaların büyük tehlike yarattığını öne sürdü.
  Sonuç alamadı
  Yurda izinsiz giren ithal fırçaların denetime tabi tutulması için çalmadık kapı bırakmayan sanayici, Üstün Fırça ve 30 yıllık Samur markası adına Tarım Köyişleri, Sanayi Ticaret Bakanlıkları ve gümrüklere kadar her yere başvurdu, ancak bir standart olmaması nedeniyle sonuç alamadı. “İthalata karşı değiliz, ancak bunun denetimli yapılmasını istiyoruz” diyen İstanbullu, yaptığı başvuruların ihbar kabul edilerek gümrük girişinde veterinerlik raporu alınması için girişim başlattı, alınan numunelerin de tahlilini istedi. İstanbullu, Çin’de fırça üretiminin yapıldığı koşulları bizzat gördüğünü belirterek, “İlkel ve çağdışı ortamdaki üretimi kendi gözlerimle gördüm” diyerek, bunları ilgili makamlara yaptığı başvurularda aktardığına dikkat çekti.
  Anlaşılır bir durum değil
  İstanbullu, firma olarak fırça üretiminde kullandıkları kılı, içme suyu dezenfektanında kullanılan su ile işlemden geçirip, UV ışınlı fırınlarda steril ettikten sonra çocukların kullanımına sunduklarını kaydetti. Kendi firmalarında ürettikleri fırçaların sapları için yaptıkları lata ithalatında kendilerinden belge istendiğini hatırlatan İstanbullu, “Hammadde için belge istenirken Çin’den gelen mamule istenmemesi anlaşılır bir durum değil” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı