GeriEge Çimentoculara tepki bitmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çimentoculara tepki bitmiyor

Çimentoculara tepki bitmiyor

İzmirli çimento firmalarının 2016 yılıyla birlikte hazır beton fiyatlarına yaptıkları zam nedeniyle Rekabet Kurulu’ndan ceza yağarken; müteahhitler bu cezaları yeterli bulmadı.

Rekabet Kurulu, Ege’deki 6 çimento fabrikasına rekabet kanununu ihlal ettikleri gerekçesi ile 71 milyon TL ceza kesmesini müteahhitler yeterli bulmadı, kalıcı yaptırımlar uygulanması gerektiğini ifade etti. Müteahhitler kesilen cezaların çimento firmaları tarafından müteahhitlere, en sonunda ise yine vatandaşa yansıtılacağını önesürdü. 


İzmir’in Türkiye’nin en pahalı çimentosunu tükettiğini vurgulayan inşaat sektörü temsilcileri Konya’da KDV dahil 97 TL. olan metreküp fiyatının İzmir’de KDV dahil 157 TL. olmasını kabul edilemez ve haksız rekabet olarak nitelendirdi.

Çimentoculara tepki bitmiyorMüteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, "Verilen ceza yeterli olmamakla birlikte caydırıcı da değil. Çimento firmaları, yaptıkları zamla bu cezayı bir haftada çıkarırlar. Bu konuda esas yapılaması gereken caydırıcı önlemlerin alınmasıdır. Bu noktada da devletin yetkili kurumlarının gerekli incelemeleri yapmaları ve gereken önemleri alması gerekiyor. Hazır betonda yapılan bu kadar fahiş bir zam, ülkenin başka bir yerinde yoktur. Kendi maliyetleri çok daha ucuzken, bu kadar zam yapmaları kabul edilemez. Rekabet Kurulu’nun kesmiş olduğu ceza caydırıcı değildir ve daha farklı önlemlerin alınması gerekmektedir" dedi.Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle