Ege Haberleri

  Çiğli'de Özgecan Aslan yürüyüşü"

  Hürriyet Haber
  18.02.2015 - 11:05 | Son Güncelleme:

  MERSİN'in Tarsus ilçesinde vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için, İzmir'in Çiğli İlçesi'nde, CHP Çiğli İlçe Örgütü tarafından yürüyüş düzenlendi.


  Akşam saatlerinde CHP Çiğli İlçe Başkanlığı'ndan yürüyüşe başlayan grup Çiğli Cumhuriyet Meydanı'na kadar sloganlar atarak ilerledi. İlçe Başkanı Utku Gümrükçü, İlçe Kadın Kolları Başkanı Refika Canarslan Ural, Gençlik Kolları Başkanı Uğur Er, meclis üyeleri, parti yöneticileri ve Sivil Toplum Örgütleri ve çok sayıda partilinin katıldığı yürüyüşe Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan da eşi Ergül Arslan ile birlikte katılarak destek verdi.
  Bir konuşma yapan CHP Çiğli Kadın Kolları Başkanı Refika Canaslan Ural "Adalet istiyoruz! Cezada indirim istemiyoruz! Hukuk; hırsızları, katilleri, tecavüzcüleri değil kadınları korusun. Herkesi koruyan devlet nedense bir tek kadınları korumada yetersiz kalıyor. Erkeklere sesleniyoruz; eşitlik istiyoruz, adalet istiyoruz" dedi.
  Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan da "Kadının giydiği giysiye göre tahrik olduğunu söyleyen gerici yobazlar, 'kızımı dizime aldığım zaman tahrik oluyorum' diyen yobazlar var. Böyle bir ülkede yaşamaya başladık. Kadınları daha geriye götürmek amaçlı yasalar çıkartılıyor. Özgecan Kardeşimizi saygıyla anıyoruz. İnşallah bu son olur" diye konuştu.


  Yasta değil, isyandayız!

  CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü de gericiliğe karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. Kadına yönelik şiddettin her geçen gün arttığını vurgulayan Gümrükçü, "Bu akşam Özgecan için, insanlık için, adalet için yürüdük. Yasta değil, isyandayız! Yılmadan, yorulmadan, bıkmadan yürüyeceğiz" dedi.
  CHP Çiğli İlçe örgütü adına CHP Çiğli Gençlik Kolları Başkanı Uğur Er'in okuduğu basın açıklamasında ise, "Özgecan Aslan, henüz 20 yaşında genç bir kardeşimizdi. Evine gitmek için bindiği aracın şoförü ve arkadaşları tarafından salfırıya uğradı. 12 yıllık dönemde yüzde 1400 artan kadın katliamlarına sözde önlemler alan hükümet ve her fırsatta kadını aşağılayan, eşitlik taleplerini görmezden gelen bakanları, sözcüleri bu cinayetlerin asıl sorumlularıdır. Tüm istatistikler göstermektedir ki, ülkemiz kadına yönelik şiddet ve tecavüzde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Ve bu ülkeyi yönetenler sorumluluklarını yerine getirmemektedir. Hırsızlarını, katillerini, tecavüzcüleri koruyan devlet bir tek kadınları korumada yetersiz kalmaktadır. Bu ülkede Özgecan'ların kanı artık yerde kalmayacak. Ailesinin vereceği hukuk mücadelesinde asla yalnız kalmayacak. Kadın katliamına karşı başta gençlik olmak üzere toplumun tüm kesimlerini sesini yükseltmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz" denildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı