Ege Haberleri

  Çiftçi sözleşme istiyor

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAKIRÇAY Havzası'nda domates yetiştiren çiftçilerin, yöredeki salça fabrikaları için sözleşmeli tarım yapmak istediği bildirildi. Bakırçay Belediyeler Birliği'nin toplantısında üreticiyle sözleşme yapmayan ve istenen fiyatı vermeyen fabrikalara domates verilmemesi istendi.

  BAKIRÇAY Belediyeler Birliği Başkanı Ahsen Özşen, geçen yıllarda domatesini yok pahasına satan bölgedeki 2 bin çiftçinin perişan olduğunu, sözleşmeli tarımın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Özşen, domatesin kilosunun maliyetini 33-38 bin lira arası hesaplandığını bildirdi.

  BERGAMA Kaymakamı Ali Şanlıer de ‘‘Çiftçimizin kefili ve sözleşme konusundaki muhatabı Ziraat Odaları, bize destek veriyor. İlçe tarım müdürlüğü de sözleşmeli tarımda hakem görevi yapacak. Bakırçay'da bundan böyle sağlıklı tarım politikası uygulanmasına vesile olacağız'' dedi.

  DOMATES salçası üreten firma temsilcileri ise sözleşmeli tarımın Bakırçay'da uygulanamayacağını, maliyetin de yüksek çıkarıldığını, fiyatın ancak 35 bin lira olabileceğini söyledi. Taraflar haftaya yapılacak toplantıda konuyu ve fiyatı yeniden görüşecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı