Ege Haberleri

  CHP'nin ziyaretinde AVM gerginliği

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  16.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir İl Başkanlığı'na üç ay önce seçilen Ali Engin'in, bazı il başkan yardımcılarıyla birlikte İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'ı makamında ziyaretinde AVM gerginliği çıktı.


  CHP İzmir İl Başkanlığı'na üç ay önce seçilen Ali Engin, bazı il başkan yardımcılarıyla birlikte İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. Engin, Alsancak Limanı'na yapılacak Liman Alışveriş Merkezi (AVM) ihalesinin iptali için Büyükşehir Belediyesi'nin dava açtığını hatırlatarak, “İnşallah ihale iptal olur. Çünkü bölgenin trafik yükü bunu kaldırmaz ve Kemeraltı ile Alsancak esnafı zor durumda kalır” dedi. İTO Başkanı Demirtaş ise limana yapılacak AVM'yi savunarak, “Burada marka mağazalar olacak. Adam orada 2- 3 bin dolara elbise satacak” dedi. Demirtaş, trafik yoğunluğu için ise şimdi de pik (trafik en yoğun olduğu) saatlerde Alsancak'tan araçla çıkılamadığını söyledi.


  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, İl Sekreteri Sevda Kılıç, il başkan yardımcıları Hüseyin Mutlu Akpınar, Ülkümen Rodoplu ile birlikte İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Liman AVM gerginliği yaşandı. İl Başkanı Engin, Alsancak Limanı'na AVM yapılması durumunda trafiğin sıkışacağını, Alsancak ve Kemeraltı esnafının zor durumda kalacağını vurgulayarak, “İnşallah ihale iptal olur. Çünkü bölgenin trafik yükü bunu kaldırmaz ve Kemeraltı ile Alsancak esnafı zor durumda kalır. Yeni kent merkezi planı onaylandı. İsteyen yatırımcı oraya gökdelen, ofis de yapabilir. Biz Alsancak'a gökdelen limana yatırım yapacağız diyorlar. Ticarete yatırımcıya zenginleşmeye karşı değiliz” dedi.

  İTO Başkanı Demirtaş, Alsancak Limanı'na yapılacak iki parmak iskele ile kruvaziyer yolcu sayısının 650 binden 2 milyona çıkacağını, bunun için limanın iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, liman, gümrük binası ile siloların yıkılacağını, limana havaalanı gibi modern bir terminal birası yapılacağını anlattı. Demirtaş, inen yolcunun İzmir'de bir iki gün kalacağını otellerin, lokantaların, mağazaların dolacağını öne sürerek, yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilecek projede ihaleyi kazanan firmanın gelirini otel, kongre merkezi ve AVM'den sağlayacağını dile getirdi. Demirtaş, şunları söyledi:


  “Bu limanın yenilenmesi için devlet bütçeden pay ayırmıyor, ‘yap-işlet-devret' diyor. Tüm bu yerleri yıkıp böyle bir tesis yapabilmesi için kurvaziyer limanı para kazandırmıyor. İhalede 3 yıl boyunca ayakbastı parasının kişi başı 1 dolar alınması koşulu var. Bunu özel firma ödeyecek. Buraya otel, kongre merkezi, AVM yapılabilir. Mağazalar, acente ofisleri, kafe, restoranlar, gümrüklü ve gümrüksüz mağazalar olabilir. 96 bin metrekare terminal binası olacak. Havalimanı terminali gibi bir terminal olacak. Burada yolcu binecek, inecek, bir iki gün İzmir'de kalacak. Oteller, lokantalar, restoranlar dolacak. Bunlar para bırakacak. Şu anda dahi kişi başı 113 dolar bırakıyor. Yani İTO olarak 1 dolar verip 112 dolar kazandırıyoruz. Nasıl bir Agora ve diğer AVM'ler, Kemeraltı gibi değilse burası da öyle olmayacak. Biz projeyi biliyoruz. Bu projede İzmir'in aleyhine bir durum yok. İzmir'in her yerinde 3.5 emsal var buradaki emsal 1.5. Yoğunluk çok az. Alsancak Garı önündeki trafik, pik saatlerde tıkalı. Geçemiyoruz oradan daha AVM yokken durum böyle. Buradaki yatırım yaklaşık 50 milyon dolar. Projeye göre Gar bölgesinde trafik yerin altına alınacak. Orası yayalaştırılacak. Bu proje tamamlanıp hizmete girmeden ulaşım çözülecek. Burada insanlar Kemeraltı'na gitmekten vazgeçemezler. Ancak bizim el halımız, kilimimiz meşhur. Bir yabancı geldiğinde nereden alacaklar bunları. Turist gelirse esnaf işini bilir. Kemeraltı da ona dönük yavaş yavaş artık dönüşmeye başlayacak. Kemeraltı'nda bir tane turist bulamazdınız şimdi her gün yüzlerce turist var. Burada üst düzey marka mağazalar olacak. İki üç bin dolarlık elbise satacak adam, öyle para kazanacak. Karşı çakanlara saygı duyuyorum. Biz İzmir'in, Ege'nin alışveriş başkenti olmasını istiyoruz.”


  CHP: EKONOMİ SIKINTI, İTO: BÜYÜME SÜRÜYOR
  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, ekonomik sıkıntıdan yakınırken Demirtaş, sadece cari açıkta sıkıntı yaşandığını, büyümenin sürdüğünü, Avrupa'nın Türk ekonomisini ilgiyle izlediğini söyledi. Engin, İzmir'in Teşvik Yasası'nda öncelikli iller arasında yer almamasının sıkıntı yarattığını vurgularken, Demirtaş, İzmir'e tıp, sağlık, hastaneler, turizm yatırımlar, otomotiv ve 50 milyon doların üzerindeki yatırımların geldiğini belirterek, “Teşvikte ‘İzmir büyük oynasın' diye bir mantık var. Ama tabii ki küçük ve orta boy işletmeler bizim canımız, her şeyimiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı