Ege Haberleri

  CHP'nin İzmir'de oy hedefi yüzde 60

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  12.09.2012 - 14:15 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, İzmir'de medya temsilcileriyle tarihi Havagazı Fabrikası'nda kahvaltı yaptı.

  Engin, partisinin İzmir'de oy hedefinin yüzde 60 olduğunu açıkladı ve “Son seçimde yüzde 57 oy aldık, mütevazi bir oy artışıyla yüzde 60'a ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi. Engin, belediye başkan adaylarının hakim huzurunda yapılacak önseçimle belirlenmeyeceğini söylerken, adaylığa hazırlananlara, “Belediye başkanlarının motivasyonunu bozmayın” dediğini anlattı. Engin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti'den Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olacağı yönündeki iddia için de “İlk seçildiği aylarda İzmir'de Binali Yıldırım fenomeni yaratıldı maalesef o da buna kendini kaptırdı” dedi.
  CHP İzmir il yöneticileri, İzmir'deki medya temsilcileriyle tarihi Havagazı Fabrikası'nda kahvaltı etti. CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, yerel seçimdeki oy hedefini yüzde 60 olarak açıkladı ve “Genel Merkez ve örgüt arasındaki ilişki çok sağlıklı yürüyor, herkes sorumluluğunun farkında. Yeni siyaset dili çabalarının seçmene de çok olumlu yansıdığını görüyorum. Büyükşehir Belediyesi ve İl Genel Meclisi oylarından daha fazla oy alacağımıza inanıyorum. İlçelerin kendi dinamikleri var onu tam olarak ölçemeyebiliriz ama Büyükşehir Belediyesi'nde yüzde 60'lık hedefimiz var. Zaten yüzde 57 oy aldık mütevazi bir oy artışıyla bunun yüzde 60'a ulaşabileceğine inanıyorum” dedi.

  HAKİM DENETİMLİ ÖNSEÇİM YAPILMAYACAK

  İl Başkanı, örgüt içinden adaylık düşünenleri, belediye başkanlarının motivasyonunu bozmamaları konusunda uyardığını belirterek, Genel Merkez'in aday belirlemek için anket yaptıracağını söyledi. Engin, “Anketin yapılacağının açıklanması, hakim denetimli bir önseçim olmayacağı anlamına gelir. Hakim denetimli ön seçimde anket ve halk ne derse desin hukuken önseçim sonucuna uymak zorundasınız. Ben partiye emek vermiş biri olarak emek verenlerin aday olmasını isterim. Siyasetin okulu partiler. Çok iyi bir yönetici olabilirsiniz ama siyasette zorluk yaşayabilirsiniz. Mevcut belediye başkanlarını başarılı buluyorum daha iyisi varsa daha iyisi aday olacaktır” dedi.

   BİNALİ YILDIRIM FENOMENİ YARATILDI

  CHP İzmir İl Başkanı Engin, bir ankete göre Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olması durumunda CHP'den de oy alacağını yönündeki sonucunu, şu sözlerle değerlendirdi:
  “İlk seçildiği aylarda İzmir'de Binali Yıldırım fenomeni yaratıldı maalesef o da buna kendini kaptırdı. Türkiye'de anketler konusunda güven erozyonu var. En doğru anket önümüzdeki seçimlerde halkın vereceği karar olacaktır. Biz sokağı biliyoruz, eksiklerimizi de biliyoruz. Bir yıl içinde yoksul mahallere gideceğiz, eksiklerimizi, yarım kalan projeleri tamamlayacağız. Yerel seçimde son üç aya kadar insanlar karar veriyor. Partimizin bir şansı da şu, ilk kez oy kullanan seçmenler arasında CHP'nin birinci parti olduğu görülüyor.”

  TARAFTAR DERNEKLERİNE ÇAĞRI

  “CHP'ye üye ol çözümün parçası ol” sloganlı kampanya ile partiyi gençleştirip, kadın sayısını artırmayı hedeflediklerini anlatan Engin, taraftar derneklerinden de partiye üye olması için görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Taraftar derneklerini kentin sorunlarına duyarlı olmaya davet ediyoruz. Partizan bir yaklaşımla değil gençleri bu sorunlara duyarlı olmaya çağırıyoruz. Futbol taraftarının sıradan bir amigo olarak algılanmasını istemiyoruz. Onlar da kentin sorunlarını tartışabilirler, onları siyasete davet ediyoruz” dedi.

  İZMİR BİZİ ALTINA ALACAK

  Engin, 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu şenliklerinde yaşanan AK Parti - CHP gerginliğine değinerek, “İzmir'de siyaset yapmak için 20-30 yıl bu kentte yaşamış, üretim yapmış, kentin değerlerini içselleştirmiş olmak lazım. Resmi törenleri iptal edenler ‘Aydın gibi İzmir'e de yediririz bunu' dediler. ‘Bu dayatmayı her ilde uygulayacağız' dediler ama İzmir'de bunu uygulayamadılar. Baktılar ‘İzmir bizi altına alacak' bu sefer müthiş bir öfke bu kez ‘gidelim bayrağı açalım' dediler. AKP, son üç gün Kültür Bakanı'nın çabalarıyla ki olumlu bir çaba ‘bunu kurtaralım' durumuna düştü. Sonrasında yaşananlar malum. Keşke olmasaydı ama yaşandı.
  Siyasette rekabetin bilgiyle üretimle ve çalışmayla olacağını, kavgayla gerilimle olmayacağını ifade ediyoruz. Böyle davranmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin kazanımları, insanımızın çıkarları söz konusu olduğunda da tavizsiz kararlı bir mücadele sergileyeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı