Ege Haberleri

  CHP'li Tekin iç güvenlik yasasını eleştirdi

  Elif DEMİRCİ/İZMİR
  06.12.2014 - 01:15 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, iç güvenlikle ilgili yasal düzenleme konusunda iktidarı eleştirdi, "Bu, sıkıyönetim yasası. 2015 seçimleri çok önemli, AKP eridiği için sıkıyönetim yasasını getirmek istiyor" dedi.

  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in, partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Mehmet Ali Susam, Aytun Çıray, Alaattin Yüksel, Hülya Güven, parti Meclisi üyesi Elfin Tataroğlu, Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Sumru Karaer ile partililer katıldı.

  CHPli Tekin iç güvenlik yasasını eleştirdi

  'YOLSUZLUKTA ZİRVE YAPTIK'
  Gürsel Tekin, Türkiye'nin uluslararası araştırmalara göre 11 sıra yükselerek, yolsuzlukta pik (zirve) yaptığını söyledi. Tekin, şöyle konuştu:
  "Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Gerek içerde ve dışarda yasadışı suçlara bulaşmış iktidar, son olarak yargıyı ele geçirip otoriter sisteme geçmenin amacını taşıyor. Deniz Feneri, 17- 25 Aralık, daha sayabileceğimiz çok önemli yolsuzluk olaylarının nasıl pik yaptığını nasıl itibarlı bir ülke olduğumuzu uluslararası araştırmalar önümüze koydu. Bunu kirli ve kaçak bir sarayla kapatmaya çalışacağız. Sadece içerdeki yolsuzluklar mı? Asla değil aynı zamanda dış politikada da."
  CHPli Tekin iç güvenlik yasasını eleştirdi
  'TIPIŞ TIPIŞ TANIRSIN'
  Tekin, iç güvenlikle ilgili yasal düzenleme konusunda iktidarı şu sözlerle eleştirdi:
  "Gezi Parkı döneminde bir Alman televizyonuna tahammül edemeyen bir iktidar Almanya'nın Türkiye'yi dinlemesine nasıl tahammül etti? ABD'nin Almanya'yı dinlediğini bir gazete yazmıştı ve tüm Alman kamuoyu tek manşetle çıktı, 'ABD bizden özür dile' dedi ve ABD, Almanya'dan özür dilemek zorunda kaldı. Türkiye'nin gücü yok mu? İnsan onuru bu kadar ayaklar altına alınabilir mi? Sokaktaki 14 yaşındaki Berkin Elvan'a tahammül edemeyen bir iktidar, bir yabancı ülkenin dinlemesine nasıl tahammül ediyor? Amaçları, demokrasinin şah damarını kesmek ama o damarı kestirmeyeceğiz. Buna kimsenin gücü yetmeyecek. Bütün kirliliklerini kapatmak için yeni bir tartışma mekanizması başlattılar. Merkez televizyonlar da rehin alındı. Millet iradesine müdahaleymiş. Bu, sıkı yönetim yasası. Türkiye'de güvenliği ihlal eden tek kurum var o da AKP'dir. Kaçak sarayla ilgili yargı kararını anayasayı 'Tanımam' diyor. Tanırsın tanırsın hem de tıpış tıpış tanırsın. Bu sadece bizim taşıyabileceğimiz bir görev değildir. Gelin kazanılmış demokratik haklarımıza sahip çıkalım. 2015 seçimleri çok önemli, AKP eridiği için sıkıyönetim yasasını getirmek istiyor."

  'SEÇİM BARAJI TEKLİFİMİZ RAFTA ÇÜRÜYOR'
  Tekin, seçim barajı konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Samimi ise gelsinler" sözünü hatırlatan gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
  "Başbakan'ı üzülerek izliyorum. 'Samimi ise gelsinler' demesi ya Başbakan'ın parlamentodan haberi yok. 2011 yılında CHP'nin hazırladığı yasa teklifi raflarda çürüyor. Başbakan bu konuda samimiyeti varsa Cemil Çiçek'le konuşur. CHP'nin yüzde 5 olarak teklifimiz var. Önce Başbakan'ın samimi olması AKP'nin yalanlarından vazgeçmesi lazım. Sadece bunu değil Siyasi Partiler Yasası'nı da geçirelim. 'Yeni Türkiye' diyorlar ya işinize geleni değiştiriyorsunuz. 'Geldik kucağımızda bulduk' diyorlar. Rafta bekliyor bizim teklifimiz."
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, basın mensuplarının sorusu üzerine ilköğretim 1., 2. ve 3. sınıflara zorunlu din dersi getirilmesi tartışmalarına da değinerek, "İran bile bu eğitim sisteminden vazgeçerken iktidarın buna başvurması en kutsal değerlerimizi kullanmaktır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı