Ege Haberleri

  CHP’ye USİAD’tan başkan

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  18.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir İl Başkanlığı’na Tacettin Bayır (50) atandı. CHP’de 27 yıldır siyaset yapan Bayır, görevden şeref duyduğunu söyledi.

  CHP İl Başkanlığı’na Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD) İzmir Temsilcisi Tacettin Bayır (50) getirildi.
  Partinin çeşitli kademelerinde 27 yıldır hizmet veren Bayır’ı, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin önceki gün saat 17.30’da telefonla aradı, Ankara’ya çağırdı.
  Bayır, dün sabah Ankara’ya gitti, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının başladığı saetlerde genel merkeze ulaştı. Göreve atandığını haber kanallarının son dakika gelişmelerinden öğrenen Bayır, “Ben görev adamıyım. Milletvekili aday adayıydım. Ancak partimin bana bu makamda ihtiyacı oldu, seve seve koştum. Göreve talip olmadım. Benim anlayışımda görev istenmez, verilir. Hedefimiz genel seçimde en iyi başarıyı almak” dedi. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi olan Bayır, 33 yıldır panjur sistemleri üretiyor.
  Atamadan önce araştırma
  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İzmir’e il başkanı atanacak isim konusunda özel araştırma yaptırdığı öğrenildi. Bayır, “Atamadan önce partiden bir yetkili İzmir’e gelerek benimle özel görüştü. Kendimi ve hedeflerimi anlattım. Ayrılırken bana ‘sizi milletvekili görmek isteriz. Parlamentoda sizin gibi insanlara ihtiyaç var’ dedi” diye konuştu. 
  Belediye emrine sokulmadı
  Bayır’ın il başkanı olması, parti kulislerini, “Örgüt belediye emrine sokulmadı” iddiasıyla dalgalandırdı. Genel Başkan Yardımcısı Alaattin Yüksel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Balçova eski İlçe Başkanı Mustafa Moroğlu’na destek vermesi, “Örgüt belediyenin güdümüne girecek” iddiasına neden olmuştu. Moroğlu’nun bu nedenle atanmadığı, ekiplerin içinde yer almamış tarafsız bir ismin tercih edildiği ileri sürüldü.      

  Bayır kimdir

  Bayır, 1960’ta İzmir’de doğdu. 1983’te SODEP’e kaydolarak kuruluş çalışmalarında görev aldı. 1984-1986’da SHP Konak İlçe Esnaf Komisyon Başkanlığı yaptı. 1988-1990 döneminde Konak Halkevleri Başkanlığı ve Halkevleri İl Koordinasyonu Kurulu Başkanlığı yaptı. Daha sonra SODEP-HALKÇI PARTİ birleşmesinden oluşan SHP-CHP birleşmesi dahil birçok kez ilçe, il, kurultay delegelikleri yaptı. Üç dönem İzmir İl Başkanlığı Danışma Kurulu üyeliği ve İl Seçim Propagandisti olarak görev aldı. 1999 milletvekili seçimlerinde ön seçimde aday olup 43 aday arasından 7’nci oldu. Şu anda Ulusal Sanayici İş Adamları Derneği İzmir Temsilcisi ve Fahrettin Altay Spor Kulübü’nün başkanı.

  Eşi eski il yöneticisi

  Bayır’la 28 yıldır evli olan il yönetim kurulu eski üyesi Tülay Bayır atamayı, “Beklemediğimiz bir gelişmeydi. İl başkanlığıyla ilgili bir çalışması olmamıştı. Verilen her görevi yaptı. Hiç kırılmadı, küsmedi. Kimsenin adamı olmadı” sözleriyle değerlendirdi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı