Ege Haberleri

  CHP’li vekillerden ihanet suçlaması

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  25.11.2009 - 21:14 | Son Güncelleme:

  Çiğli Belediye Başkanlığı’na seçilen, Metin Solak’ın, parti grup kararını hiçe sayarak aday olması milletvekillerini de kızdırdı. Vekiller, Solak ve grubunun partiye ihanet ettiği görüşünde birleşti.

  ÇİĞLİ Belediye Başkanlığı için yapılan seçimlerde, Metin Solak’ın, parti grup kararını hiçe sayarak son anda aday olması ve akp’li üyelerin desteği ile başkanlık koltuğuna oturması, chp içindeki yarayı büyütüyor. Yaşanan tartışmalara dahil olan chp izmir milletvekilleri de Solak ve grubunun partiye ihanet ettiği görüşünde birleşti. Bu konuda en çarpıcı açıklamayı ise chp izmir Milletvekili Ahmet Ersin yaptı. Ersin, il binasında yapılan son grup toplantısında oylamaya katılmayan ancak seçimler öncesi son anda adaylığını açıklayarak parti büyüklerini ters köşeye yatıran Metin Solak’ın, chp’ye kazık attığını söyledi.Etik değil ağır bir kusurErsin “Solak ve grubunun davranışı disiplin bakamından etik değil ve ağır bir kusurdur. Bu şekilde başkanlık koltuğuna oturmuş olmasını içine sindiremeyeceğini düşünüyorum. Solak’ın bu tutumu siyaset içindeki yozlaşmanın da önemli bir örneğidir. chp, tüzüğünde yer alan parti ilkelerini ve ahlakını korumak bakımından Solak’ı ihraç etmelidir. Çiğli’nin, chp’den çıkarak, bağımsız başkanla yönetilecek olması da, parti geleneği ve disiplini ön planda tutularak kabul edilebilir bir durum olacaktır. Metin Solak chp’ye kazık attı ve parti bunu içine sindiremez” dedi.

  NE DEDİLER?

  Canan Arıtman: Yasa gereği yapılan zorunlu seçİmlerde ortaya çıkan neticeye herkes saygılı olmalı. Yanlış olan, başkanın vefatı yada başka bir sebeple boşalan başkanlık koltuğuna meclis içinden seçim yapılmasıdır. Bu durum halk iradesini yok saymakktadır. Doğru olan, yeni bir yasal düzenlemeyle, başkanlık seçimlerinin yeniden halka yaptırılmasıdır.

  Bülent Baratalı: chp köklü bir örgüttür. Parti içi disiplin ve grup kararları önemlidir. İl yönetimi tarafından verilen karara, meclisin uymaması hoş değil. İl yönetimi, partinin geleceği açısından uygun değerlendirmeyi yapacaktır.

  Mehmet Ali Susam: Partinin MYK üyesi olarak erken bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. İl Başkanlığı’mız gerekli incelemeli yapmıştır. Orada hoş olmayan bir durum söz konusudur. MYK’da gerekli durum değerlendirmesi yapılır ve bir karar verilir.

  Abdurrezzak Erten: Yorum yapmak istemiyorum. İktidara yürüyen bir partinin bu konularla gündeme gelmesi doğru değil. Gereğinin yapılması Genel Merkezin taktirine bırakılmalıdır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı