Ege Haberleri

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de

  Elif DEMİRCİ / İZMİR (DHA)
  07.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR'e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, havalimanından ayrılırken 74 taksinin görev yaptığı durağı ziyaret etti.

  Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı direnişinin yurt geneline yayılmasında Başbakan'ın kullandığı sert üslubun etkili olduğunu, İzmir'de polisin genç bir kızın saçını çektiğini hatırlatarak, “İzmir Emniyet Müdürü iyi bir sınav vermemiştir. Eli sopalı sivil giyimli polis memuru olmaz. Bunlar devleti temsil edemezler. Devleti temsil eden devletin baskıcı yönü değildir. 21. yüzyılda devleti temsil edenlerin güler yüzüne ihtiyaç vardır, hoşgörüye ihtiyaç vardır” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmirde

  Esnafın sorunlarını dinlemek için iki gün kalacağı İzmir'e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, havalimanında esnaf temsilcileri ve parti yöneticileri tarafından karşılandı. CHP lideri, 74 taksinin görev yaptığı havalimanı taksi durağını ziyaret etti. İzmir Şoförler Odası Başkanı Celil Anık, kent genelinde 2 bin 800 taksici esnafının bulunduğu söyledi. Kılıçdaroğlu, taksici esnafın sorunlarını bildiğini, araçların yenilenmesini, ilk yenilemede KDV alınmamasını ve güvenlik almacıyla cam bölge konulmasını istediklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının Gezi Parkı direnişiyle ilgili değerlendirme istemesi üzerine şu açıklamayı yaptı:

  “Gezi Parkı olaylarının yurt geneline yayılmasının temelinde Başbakan'ın kullandığı sert üslup vardı. Ülkeyi yönetenlerin daha kapsayıcı daha barışçıl bir dil kullanması gerekiyor İzmir'de saçı çekilen bir kızın görüntüsü vicdanı olan hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir görüntüdür. Polis, sırtında çantası olan kızı saçından yakalamış çekiyor. Demokratik bir ülkede bu görüntüler doğru değil. Düşüncelerimizi açıkça söyleyeceğiz anayasada gösteri özgürlüğü var. ‘Yurttaş kimseden izin almadan gösteri yapabilir' diyor. Siz yurttaşın yasal hakkına engel oluyorsunuz. Sosyal medya aracılığıyla paylaşanları da darbeci olarak gözaltına alıyorsunuz, evlerini basıyorsunuz. İzmir Emniyet Müdürü iyi bir sınav vermemiştir. Eli sopalı sivil giyimli polis memuru olmaz. Bunlar devleti temsil edemezler. Devleti temsil eden devletin baskıcı yönü değildir. 21. yüzyılda devleti temsil edenlerin güler yüzüne ihtiyaç vardır, hoşgörüye ihtiyaç vardır. Onların hoşgörüsü olduğu zaman devletle yurttaş arasında bağ daha güçlü bir zemine oturmuş olur. O açıdan İzmir'deki barışçıl eylemleri, Gezi Parkı'na verilen destekleri tüm Türkiye destekliyor. Bunlara hepimizin saygı göstermesi gerekiyor.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmirde

  YA DEMOKRASİYİ BU ÜLKEYE GETİRECEĞİZ YA GERECEĞİZ

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Gençler yeni bir hareketi başlattı. Onlar barış özgürlük demokrasi istiyorlar. Kendi yaşam biçimlerine müdahale istemiyorlar. İnançlarının düşüncelerinin kavgaya neden olan inanç ve düşünceler olmasını istemiyorlar. İnançlarına düşüncelerine saygı istiyorlar. Onlar kendi kentlerine sahip çıkıyorlar. Kentte yaşayanların kendi kentlerine sahip çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Bunun savunulması gerekiyor. AKP Hükümeti'ne çağrıda bulunduk şunu söyledik. Eğer bir yeşil alanı imara açmak istiyorsanız referandum yapın orada yaşayan halk gidip oyunu kullansın. Yeşil alan olarak kalmasını mı istiyor, imara açılmasını mı istiyor? Madem demokrasi diyoruz madem halkın doğrudan karar verme mekanizmasının içinde olmasını istiyoruz o zaman gelin bunun yasal düzenlemesini yapalım. Halka güvenelim. Halk kentine sahip çıkacak. Ağacının kesilmesini istemiyor. Parkının binaya dönüşmesini istemiyor. Bir kentlinin bunu istemesi kadar doğal ne olabilir? Siyasetçi olarak bizim görevimizin yurttaşın taleplerini yerine getirmek değil midir? Haklı taleplerine hepimiz saygı göstereceğiz. Eylemlerine de saygı göstereceğiz. Beğensek de beğenmesek de. Ya demokrasiyi bu ülkeye getireceğiz ya getireceğiz. Bunun başka bir seçeneği yok.”

  GELİNCE NE DERS ALDIĞINI ANLATIR

  Kılıçdaroğlu, bir basın mensubunun “Hükümet sizce mesajı aldı mı” sorusu üzerine ise “Başbakan bugün inince herhalde gazeteciler soracaklardır. İlk tepkisi Erdoğan'ın, ‘Cumhurbaşkanı nasıl bir ders aldı bilmiyoruz' diyor. Herhalde kendisi inince gazeteciler sorduğu zaman bu eylemlerden nasıl bir ders çıkardığını kendisi anlatacaktır, biz de dinleyeceğiz” dedi.

  EYLEMLERİN CEZALANDIRILMASI DOĞRU BİR DAVRANIŞ DEĞİL

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sendika eylemlerine tepki gösterip, “Sendikalar rol çalıyor” demesi ve üç yevmiyelerini keseceklerini açıklamasını soran gazetecilere, “Aziz Bey'le görüşmedim, görüşeceğim. Kendisi ile az öce ifade ettim demokrasiyi özgürlüğü kabul edeceğiz. Sendikaların eylemi olur. Dünyanın her tarafında eylem olur. Eylemlerin cezalandırılması doğru bir davranış değildir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı