Ege Haberleri

  CHP’de Susam çıkışı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  01.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Mehmet Ali Susam, önemli bir açıklama yaptı, Tacettin Bayır başkanlığındaki il yönetiminin görevden alınmasını istedi.

  CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Mehmet Ali Susam, Kordon Otel’de basın toplantısı düzenledi, parti içi muhalefetin il yönetiminin görevden alınıp olağanüstü kongreye gidilmesi konusundaki sorular üzerine, görüşlerini dile getirdi:

  “AKP’nin kendi oyunu yükseltme konusunda iktidar gücünü de kullanma çabasına girdiği açık. İzmir’in önemini kavrayıp götürebilecek bir il yönetimi ve başkanlığına her zaman ihtiyaç duyuluyor. İzmir il yönetimi bu rekabette CHP’yi daha ileriye götürebilecek güçte, iradede, bilgi birikimi ve liderlik düzeyinde olmalı. Bu imza kampanyaları gösteriyor ki İzmir’de bu konuda belirli arayışlar var. İmza türü çalışmaların, CHP’nin İzmir mücadelesine çok katkı koyacağını düşünmüyorum. İzmirli ‘hep birbirleriyle uğraşıyorlar parti içi mücadele ediyorlar. Biz onlara destek veriyoruz onlar iç mücadeleden başlarını kaldırıp birazcık da İzmir’in bu sorunlarını çözme konusunda daha aktif siyaset uygulamalılar’ diyor.”

  Hızla yeni bir yapılanma

  “İmzalarla parti içi mücadeleyi artırmak yerine konuya el koyup hem imzacıları, hem de yönetimdekileri dinleyerek hızla İzmir’de uzlaştırıcı, İzmir’in yeni sürecine damgasını vurabilecek, İzmir’i kongrelere götürüp 2014 yerel seçimlere götürecek kadroları yaratabilecek, İzmir’i kucaklayan bir yönetim anlayışını hakim kılmalıdır. Bunun için genel merkeze görev düşmektedir Bu konuyu merkez yönetim kurulu hızla ele alıp, yeni bir yapılanmayı hızla gerçekleştirmeli.”

  Bu yönetim atamayla geldi

  “311 imza toplaması gerekenler 250 imza topladığı zaman kongre yapılamayınca mevcut iktidar güçlü mü olacaktır? 250 imzayı görmezden mi geleceğiz? 311 imza toplanıp kongre olduğunda çıkacak sonuç, İzmir’in sorunlarını çözecek mi? Bu yönetim bir seçimle gelmedi, atamayla geldi. Seçimle gelebilecek bir yönetimin kongre sürecini yeni bir yönetim sağlayabilir.  Bundan sonraki süreçte İzmir’i daha ileriye taşımaya ihtiyaç vardır.”

  Kavgalı görüntü verildi

  “Parti liderliği, konuları parti içinde çözmek yerine kamuoyuyla çok fazla çözmek noktasında kaldı. Bu da kamuoyunda kavgalı bir görüntü oluşturuyor. Kavgalı eve kız vermezler. CHP’nin kavgalı olma hakkı yoktur. Kavgaları bitirebilecek, parti içi mücadeleyi demokratik zeminde yönetebilecek
   bir liderlik anlayışına ihtiyaç vardır. Bu partide herkese ihtiyaç var.  Bu partinin imzacı arkadaşlara da ihtiyacı var. Mevcut iktidardaki insanlara da ihtiyaç var. İzmir’de CHP politikalarının kamuoyuna doğru anlatılabileceği bir il yönetimine ihtiyaç var. Belediye çalışmalarının üzerine çıkmış, daha önce CHP siyasetini İzmir’de hissettirebilecek bir yönetimine ihtiyaç var. Belediye çalışmaları yerel çalışmalardır. CHP il yönetiminin çalışmaları içinde yerel yönetimler bir parçadır. İl yönetimlerinin çalışmaları daha geniş bir çalışma ve perspektif olmalıdır.”

  Kamera önündeki kavgaya beni alet etmesinler

  CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, Susam’ın sözlerine sert yanıt verdi, “Kendisi böyle düşünüyor olabilir. Ancak örgüt böyle düşünmüyor. Sanırım, imzaların yükselmesi için gayret içine girdi. Seçime iki gün kala kameralar önünde yaptıkları kavgaya beni alet etmesinler. Kameraların önünde kavga edenler beni bu kavganın içine çekmesinler.”

  Dava en doğal hakkım

  Susam, kendisine “Adam mısın”, “Terbiyesiz adam”, “Sen benden hesap soramazsın, senin ne mal olduğunu herkes biliyor. Sen kimsin ki, benden hesap sormaya kalkıyorsun. Hakkındaki dosyaları biliyoruz” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na 20 bin liralık manevi tazminat davası açmasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu: “Dava açmak benim en doğal hakkım. İnsani hakkım. Çocuklarıma, aileme, kendime olan saygımın bir ölçeğidir. Ben o olayda söylenen hiçbir sözü hak etmedim. Hiçbir söz üzerimde yoktur bunu kimsenin de söyleme hakkı yoktur. Onun için dava açmak en doğal hakkımdır. Ama bu siyasette tartışma, siyasette bir engel konusu yapmamaya özen gösteren sorumlu bir siyasetçi olmaya devam ediyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı