Ege Haberleri

  Çevrecilerden derelerin kirletilmesine tepki

  Sefer TALAY / BURHANİYE, (DHA)
  20.07.2012 - 10:22 | Son Güncelleme:

  Balıkesir’in Burhaniye İlçesi'nde, derelerin besi çiftlikleri ve kanalizasyonlar tarafından kirletilmesi tepkiye neden oldu.


  Havran'da doğup Burhaniye Orjan Tatil Sitesi yakınından denize dökülen Üyücek Deresi ile Çoruk Köyü'nden gelen Kadıncık Deresi'nde yaşanan kirlilik çevrecileri harekete geçirdi. Belediye Kent Konseyi, Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) ve Orjan tatil sitesi yönetimi derelerde kirlilik noktalarını araştırırken yetkili makamları harekete geçirme kararı alındı. Üyücek Deresi kenarında bulunan besi çiftliklerinin yoğun kirliliğe neden olduğunu açıklayan çevreciler, önlem alınmasını istedi. Eskiden balık tutulan derelerde kurbağaların bile yaşamaz hale geldiğini bildiren çevreciler, duyarlı vatandaşları tepki göstermeye çağırdı. 16 yıldan bu yana Orjan Tatil Sitesi'nde yaşayan site yönetim kurulu başkan yardımcısı emekli öğretmen Fikre Erarslan, “Bu derelerin döküldüğü yerde böyle giderse denize girmek mümkün değil. At pislikleri denizde yüzüyor. Önlem alınmasını bekliyoruz. Aksi halde 3-5 yıl sonra bu körfez biter. Balık akvaryumu olan bu körfeze kıyılmamalı” dedi.
  GÜMÇED Yönetim Kurulu Üyesi ve Burhaniye Temsilcisi Serap Uysal da, kirliliğe el attıklarını söyledi. Uysal, “Önlem alınmazsa 3-5 yıl sonra körfezde denize girilemeyecektir. En yetkili makamlara kadar gideceğiz. Kaymakam ve validen de destek bekliyoruz. İnsan sağlığını tehdit eden bu kirliliğin sona erdirilmesini istiyoruz” dedi.
  Kent konseyinden Tarık Bomba ve Başak Savut'un da içlerinde bulunduğu çevreciler, önümüzdeki aylarda yapılacak bir eyleme tüm sivil toplum örgütlerinin çağrılmasını kararlaştırdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı