Ege Haberleri

  Çevre baskısı bir ormanı kurtardı

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuşadası ile Selçuk arasında 9 beş yıldızlı otel, 2 su parkı ve Avrupa’nın en büyük kongre merkezinin bulunduğu bölgede taş ocağı açılmak istendi. Gelen tepkiler üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı dosyayı yeniden inceledi, taş ocağı girişimini durdurulması kararını verdi.

  KUŞADASI ile Selçuk’un en büyük beş yıldızlı 9 otel ve tatil köyü, 2 su parkı ve Avrupa’nın en büyük Kongre Merkezi’ne (KOMER) hakim İntepe bölgesinde taş ocağı kurmak isteyen şirkete maden ruhsatı verildi. Şirket, taş ocakları için gerektiği halde, Muğla Çevre Orman İl Müdürlüğü’nden, “ÇED gerekli değildir” yazısı aldı ve faaliyete başlamak için bakanlıktan onay beklemeye başladı. Yüzyıllar önce Efes Antik Kenti’ne su sağlayan kanalın hemen arkasında yer alan alanda kurulması düşünülen taş ocağının turizmi, doğal ortamı ve bölgenin tek kızılçam ormanını yok edeceğini savunan turizmciler ve doğaseverler ayaklandı. TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy, “O izni verenin elleri kırılsın” derken, tepkiler üzerine dosyayı yeniden inceleyen Çevre ve Orman Bakanlığı, Muğla Müdürlüğü’ne gönderdiği bir yazıyla tahsisi kaldırdı.
  Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdür Yardımcısı Zeki Yüksel imzasıyla gönderilen yazıda, söz konusu şirkete 44 milyon metrekarelik alanda taş ocağı izni verilmesiyle ilgili dosyanın incelendiğine dikkat çekildi, “Talep edilen yerin bir kısmının Meryemana Muhafaza Ormanı içerisinde, tamamının ise endemik ve korunması gereken nadir ekosistem içerisinde kalması sebebiyle talebin işlemden kaldırılmasını önemle rica ederim” denildi.
  Sevinçle karşılandı
  Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (Ekodosd) Başkanı Bahattin Sürücü, bakanlığın kararını desteklediklerini belirterek, “Kuşadası, bünyesinde barındırdığı zenginlikler nedeniyle taş ocakları ve maden arama çalışmalarının yapılması için uygun bir coğrafya değildir. İntepe mevkiindeki açılması düşünülen taş ocağı talebinin iptal edilmesini sevinçle karşılıyoruz. Kuşadası’nın kalabilen kızılçam ormanları kurtulmuştur. Alınan karar son derece akılcı ve doğru bir karardır” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı