Ege Haberleri

  Çeşme’nin revizyon imar planı sil baştan

  Turan GÜLTEKİN/ İZMİR (DHA)
  28.08.2009 - 21:22 | Son Güncelleme:

  Üç yıldır onaylanmayı bekleyen 1/25 binlik Revizyon İmar Planı’na yeni bir engel geldi.

  ÇEŞME’nin yaklaşık üç yıldır onaylanmayı bekleyen 1/25 bin’lik Revizyon İmar Planı, 1/100 bin’lik Manisa-İzmir- Kütahya Planlama Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nın 14 Ağustos 2009’da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanması yüzünden yeniden ertelendi. Yaklaşık üç yıldır izmir İl Genel Meclisi’nde onaylanmayı bekleyen bu nedenle başta turizmciler olmak üzere ilçede yatırımların durmasına, yeni yatırım yapılamamasına gerekçe olarak gösterilen 1/25 bin’lik Çeşme Revizyon İmar Planı’na yeni bir engel geldi. Yeniden hazırlanacakİl Genel Meclisi Bayındırlık ve İmar Komisyonu tarafından onaylanma aşamasına kadar getirilen plan, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ancak yönetmeliği hazırlanmadan yürürlüğe girdiği gerekçesiyle danıştay tarafından iptal edilen Manisa- İzmir- Kütahya Planlama Bölgesi 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nın 14 Ağustos 2009 günü onaylanması yüzünden sil baştan yeniden hazırlanacak. Herşey yolunda giderse plan en erken yılbaşından önce onaylanarak yürürlüğe girebilecek. 1/25 bin’lik Çeşme Revizyon İmar Planı ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere Bayındırlık ve İmar Komisyonu Başkanı Hüseyin Mumcuoğlu ve komisyon üyesi Hakkı Pamukçu ile birlikte basın toplantısı düzenleyen izmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, onaylanma aşamasına gelen planın bir üst plan olan 1/100 bin’lik planın Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanması yüzünden onaylanma sürecinin uzadığını söyledi. Değirmenci, “Çeşme Belediyesi tarafından hazırlandıktan sonra 26 Haziran 2006 tarihinde onaylanmak üzere Meclis’e gönderilen ancak o zamandan bu yana bir onaylanmayan plan üzerinde İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyelerimiz Çeşme Belediyesi ile birlikte sıkı bir çalışma yaptı ve olabilecek en kısa süre olan üç ay gibi kısa bir sürede onaylanacak hale getirdi” diye konuştu.

  Geçen döneme gönderme

  Bayındırlık ve İskan Komisyonu’nun Çeşme chp’li üyesi Hakkı Pamukçu ise planın komisyon üyelerinin gayreti ile 50 kişiden oluşan bir ekipten brifing aldıktan sonra yaklaşık 150 kişinin görüşü alınarak, yeşil alan kaybına izin vermeksizin hazırlandığını söyledi. İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, “Bu işin geçen dönem yapılması gerekirdi. Geçen dönem üyelerden herhangi birini isteği ile görüşülebilirdi ancak yapılmadı” diye konuştu.

  Çalışmaları hızlandırdık

  Serdar Değirmenci, yeni planın yıl sonundan önce onaylanması için hızlı bir çalışmayı yeniden yapacaklarını sözlerine ekledi. izmir İl Genel Meclisi Bayındırlık ve İmar Komisyonu Başkanı Hüseyin Mumcuoğlu ise Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 1/100 bin’lik planı onaylamasının ardından yapılacak 1/25 bin’lik planların o plana uygun olması gerektiğini belirterek, “Biz tam onay noktasına gelmişken üst plan onaylandı. Şimdi üst plan olan 1/100 bin’lik plana uygun olarak yeniden hazırlanacak. Bu planı yapacak olan Çeşme Belediyesi onaylayacak olan  da biziz. Aynı sıkı çalışmayı bir kez daha gösterecek ve kimseyi daha fazla mağdur etmeyeceğiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı