Ege Haberleri

  Çeşme kaybettiği turistin peşinde

  Hürriyet Haber
  11.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de son yıllarda iç turizmin gözde merkezleri arasına giren Çeşme, yıllar önce kaybettiği dış pazarları tekrar kazanmaya başladı.

  TURİZMİN gözde merkezleri arasına giren Çeşme, yıllar önce kaybettiği dış pazarları tekrar kazanmaya başladı. Almanya ve Belçika’nın en büyük tur operatörlerinin 2008 yılı için bağlantı yaptığı, İran, Cezayir gibi alternatif pazarlardan da bölgeye turist geleceği belirtildi. Sisus Oteli Genel Müdürü Ebru Akyürekli, Türkiye’de turizmin doğduğu dönemde yabancı turist hareketliliği yaşayan, ancak sonraki yıllarda Antalya Bölgesi’ndeki yatırımlarla bu potansiyelini yitiren Çeşme’nin dünya pazarlarındaki iddiasını artırmaya çalıştığını söyledi.

  Yabancı sayısı artacak

  Bu amaçla ilçedeki tesislerin iş birliği yaparak dünya fuarlarına katıldığını, büyük pazarlardaki tur operatörleriyle görüştüğünü kaydeden Akyürekli, çalışmaların sonuç verdiğini bu yaz sezonundan itibaren ilçenin ağırladığı yabancı turist sayısının artmaya başlayacağını söyledi.

  Deneme yılı

  Geçmişte Çeşme ile çalışan Belçika ve Almanya’nın önde gelen tur operatörlerinden temsilcilerin Çeşme’ye gelerek incelemelerde bulunduğunu, 2008 sezonundan başlamak üzere anlaşmalar yapıldığını kaydeden Akyürekli, "Bu sene deneme yılı olarak başlayacaklar. Bundan sonraki yıllarda artarak devam edecek. Bölgedeki tesisler büyük bir sinerji içinde birleşmiş durumda. Yapılan bağlantılar bölgedeki otelcilere moral verdi. Ancak asıl gelişim yılı 2009 olacak. Bu sezon tur operatörleri, uçak şirketleri ve oteller arasında oluşturulan iş birliği ortamı kendisini sınayacak. 2009 yılında daha fazla uçuş bağlantısıyla Çeşme özlenen seviyeye gelecek" dedi.

  Alternatif bölge

  Bölgenin alternatif pazarlarda da iddiasını artırdığını kaydeden Akyürekli, İran ve Cezayir gibi ülkelerden de bağlantılar sağlandığını söyledi. Yabancı tur operatörlerinin alternatif bölge arayışına girdiğini, Çeşme’nin de bu coğrafyada Antalya’ya en iyi alternatif olduğunu kaydeden Ebru Akyürekli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Antalya her şey dahil sistemiyle insanların çok kullandığı bir bölge haline geldi. Kitle artık sürekli oraya gitmek istemiyor. Tur operatörleri değişik satış yöntemlerine geçmek istiyor. Çeşme bu konuda öne çıkıyor. Yarım pansiyon, kişiye özel hizmet veriyoruz. Deniz, kum, güneş tatilinden çıkarak kültür turları, dalış, sörf gibi aktiviteler sunabiliyoruz. Ayrıca İzmir, Efes ve Yunanistan’ın Sakız Adası’na yakınlığın da avantajını değerlendiriyoruz. Misafirlerimiz her gün birbirinden değişik aktivitelere zaman ayırabiliyor."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı