Ege Haberleri

  Çeşme’de elektrik çilesi

  Fulya OMAÇ / ÇEŞME (DHA)
  29.06.2011 - 22:54 | Son Güncelleme:

  Çeşme’de sık ve saatlerce süren kesintiler vatandaşı ve turizmciyi isyan ettiriyor, “Her yaz aynı sıkıntı yaşanıyor, değişen bir şey yok” dedirtiyor.

  ÇEŞME’de sezonla birlikte elektrik kesintileri de başladı, yazlıkçılar, turizmciler, esnaf isyan etti.

  Ilıca Şantiye Evleri’nde de dün 00.30 sıralarında aşırı yüklenme yüzünden trafo patladı, enerji kesildi. Çeşme TEDAŞ’a bağlı ekipler arızayı gidermek için harekete geçti. Ancak gerekli teknik ekipman olmadığı için İzmir’den istendi. Gece boyunca karanlıkta kalan vatandaşlar TEDAŞ arıza telefonunu arayarak bilgi almaya çalıştı. Vatandaşlar arıza hattına ya ulaşamadıklarını, ulaştıklarında da doyurucu yanıt alamadıklarından yakındı. Arıza ancak öğleden sonra giderilerek elektrik verilebildi.

  Cumartesi gününden buyana aralıklarla elektrik arızası yaşayan Ilıca bölgesi sakinlerinin elektrik ve elektronik cihazlarının arızalandığı, buzdolaplarındaki yiyeceklerin bozulduğu belirtildi. Celal Bayar Mahallesi Muhtarı Murat Mustafa Taylan, cumartesi gününden yeraltı kablosunda arıza olduğunun söylendiğini, ne yazık ki Çeşme’de bunu belirleyecek cihaz olmadığı için İzmir’den beklendiğini söyledi, “Hafta sonu sürekli elektrik sorunu yaşadık. O sorun giderildi, şimdi de trafo patladı, elektrikler tamamen gitti” diye konuştu.

  Öte yandan sorunun Çiftlikköy ve diğer bölgelerde de sık sık yaşandığı  bildirildi. TEDAŞ yetkilileri orta gerilim hattında bir arıza meydana geldiğini, ekiplerin yoğun olarak çalışıp giderdiğini söyledi.

  Vatandaştan para toplarken iyi

  Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, elektrik hatlarının yeraltına alınması istediktlerini vuurrguladı, şunları söyledi:

  “Çünkü yukarıdan bazen ağaca değiyor, bazen bir araba geçerken ona değiyor. Farklı nedenlerden bu hatlarda kopmalar oluyor. Önemli olan altyapı yatırımlarının artması. Yatırım yapılmadığı müddetçe de bu kesintiler sık sık oluyor. Çok iyi para topluyorlar ama onun dışında bir şey yok. Hatlara bakmadıkları, yenilemedikleri için de bu kesintiler tekrarlıyor. Pazartesi günü belediyede de saat 11.00’den 15.30-16.00’ya kadar elektrik yoktu. Ama jeneratörümüz olduğu için işlemlerimizi yürütebildik. Önemli olan yatırım yapıp insan hayatına önem versinler. Yoksa bu iş iyi gitmiyor. Çeşme şehir merkezinde pazartesi günü elektrik yoktu. Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Turizm Ofisi, Çeşme’nin bir çok yerinde elektrik yoktu. İletim, dağıtım altyapısının yenilenmesi gerekiyor.”

  Bunun adı tek kelime; rezalet

  Çeşme Altınkapı Restoran’ın sahibi Gönül Altınkapı işyeri ve evlerinde jeneratör çalıştırdıklarını kaydetti, şunları söyledi:

  “21. yüzyılda böyle rezalet olamaz. Beş gündür elektrik problemi yaşıyoruz. Yazar kasa, e buzdolabı bir yüksek, bir düşük voltaj nedeniyle arızalandı. 186’yı arıyoruz kimse telefona bakmıyor. Bir çok maddi hasarımız oldu. Full sigortamız olmasına rağmen ne yazık ki bu tür voltaj nedeniyle oluşan arızalar sigorta kapsamı dışında. Mağduriyetimiz nasıl giderilecek?”

  İşimiz elektrikle ama o da yok

  Usta Dondurmaları’nın Şantiye Evleri Şubesi işletmecisi Muhittin Yüce de elektrik arızasında çok zorda kaldıklarını dikkat çekerek, şöyle yakındı:

  “Bizim işimiz elektrikle dönüyor. Cumartesiden beri elektrikler sürekli gidip geliyor. Dolabımızdaki bütün dondurmaları atmak zorunda kaldık. Çünkü hepsi eridi. Satışlarımız durdu. Dondurma dolaplarımız bomboş. Voltaj nedeniyle şalterler patladı. Belki motorlar da yanmış olabilir. Elektrik olmadığı için henüz tam bilemiyoruz.”

  Turizmciler çok rahatsız

  ÇEŞTOB Başkan Yardımcısı Yakup Demir, elektrik kesintileri yatırımcıları ve turizmcileri rahatsız ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

  “Çeşme turizm potansiyeli özellikle şu aylarda ve günlerde çok yüksek bir değerde. Geçen seneye oranla çok büyük artışlarımız var. Bu artışların alt yapı yatırımlarındaki olumsuzluklardan etkilenmemesi lazım. Etkilenmemesi için de bu gibi olumsuzlukları çok hızlı çözmek lazım. Ben TEDAŞ, belediye ve kaymakamlığın bu konuda gece gündüz çalışıp gelen konukları, tatilcileri rahat ettirmek için elinden geleni yapacağı kanaatindeyim. Tabii ki jeneratörü olan oteller ve işletmeler bundan çok fazla etkilenmez ama o da gürültü kirliliğine sebep oluyor. Elektrik olmazsa hayat durur.”

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı