Ege Haberleri

  Cerattepe’ye İzmir desteği

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  24.02.2016 - 13:21 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de CHP’li kadınlar, Artvin Cerattepe’deki çevre direnişine destek verdi. Boyunlarına yeşil fularlar takan kadınlar, üzerinde "ALTIN için Artvin’in ALTINı oyan eninde sonunda Artvinli’nin ALTINda kalır. Bizden demesi", "Altın sarısına değil doğanın yeşiline hastayım. Kadınlar yeşilde yeşil gelecekte" yazan pankartlar açtı.

  Cerattepe’ye İzmir desteği

  Artvin Cerattepe’de yapılacak maden ocağına çevreye zarar vereceği gerekçesiyle karşı çıkan ve ağaçların kesilmesine tepki gösteren yöre halkının direnişi sürerken İzmir’de CHP’li kadınlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yaptı. CHP Konak İlçe Kadın Kolları Başkanı Filiz Özket’in yaptığı açıklamaya taş ocaklarına karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan çevre avukatı Şehrazat Mercan, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık, Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, eski İl Başkan Yardımcısı Ülkümen Rodoplu ile 50 kişi katıldı. Kadınlar, üzerinde "ALTIN için Artvin’in ALTINı oyan eninde sonunda Artvinli’nin ALTINda kalır. Bizden demesi", "Kadınlar direnecek, devran dönecek", "Altın sarısına değil doğanın yeşiline hastayım. Kadınlar yeşilde yeşil gelecekte" yazan pankartlar açtı.

  CHP Konak İlçe Kadın Kolları Başkanı Özket, çevreyi korumak için direnenlere mermi, biber gazı, TOMA ve coplarla saldıranları Türk halkının affetmeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

  "Çevre ve doğa bilimlerinin ekosistemde yaptığı tahribatı uygulamalardan yola çıkarak binlerce kez kanıtladığı altın ve bakır madenlerinin gözümüz gibi korumamız gereken Artvin yaylasında hayata geçirilmeye çalışılması hem doğaya hem insanlığa ihanettir, cinayettir. Siyasal iktidarın Doğaya karşı bu tavrına itirazımız var. AKP iktidarı ülkemizi insanı ve doğasıyla, gözü paradan başka bir şey görmeyen vahşi kapitalizme teslim etmiş ve doğasından tarihine tüm değerlerini vicdansızca paraya tahvil edilmeye çalışılan bir ülke haline getirmiştir. AKP’nin bu faşizan tavırlarına politikalarına itirazımız var. Bu yatırımın sahibi Cengiz holding şirketi AKP iktidarı ile palazlanmış , üst üste büyük ihaleler almış, ülkenin en zenginleri arasına girmiştir. İşte böylesi iktidar destekli haksız hukuksuz elde edilen para ve güç, sonuçta boş bir gurur ve kibir getirmiş o kibir içinde şirketin patronu millete küfür edebilmiştir. AKP’nin ilkel yandaş üretme politikalarına itirazımız var. Yüreklerimiz, bu benzersiz kibrin ve artık limit tanımayan bu para hırsının elinden kendi yörelerini kurtarma mücadelesi veren o inatçı ve yürekli doğa savaşçıları için çarpıyor."

  CHP’li kadınlar basın açıklaması yaparken özel güvenlik görevlileri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının önündeki demir kapıyı kapattı.
  Etiketler: protesto

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı