Ege Haberleri

  Cennet’i çizdiler

  Hürriyet Haber
  25.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Kuş Cenneti 3. Ulusal Karikatür Yarışması’na 166 katılımcı 355 eserle katıldı. Jüri üyeleri, “Ortak yaşamı” çizgilere döken yarışmacılar arasında seçim yapmakta hayli zorlandı.

  Kuş cennetinde “ortak” yaşamın konu olarak seçildiği yarışmanın seçici kurulunda Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kuş Cennetini Koruma-Geliştirme Birliği Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi ve Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, karikatüristler Eray Özbek, Mehmet Aslan, gazeteciler Nurgül Uçar, Lütfü Dağtaş, köşe yazarı ve televizyoncu Pakize Suda ile Birlik Müdürü Ahmet Akgün hazır bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, karikatür yarışmasının, Kuş Cenneti’nin tanıtımı konusunda önemli araçlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

  Mansiyon ödülleri

   Kocaoğlu “Doğal alanların ve özellikle sulak alanların, aslında sadece insanlardan ya da sadece doğal varlıklardan ibaret olmadığını, aksine alanı kullanan her türlü canlının ekolojik olarak bu sistemin bir parçası olduğunu özellikle vurgulamak istedik. O nedenle yarışma konusunu ‘İzmir Kuş Cenneti’nde ortak yaşam’ olarak seçtik” dedi.  Yarışmada, Şevket Yalaz, Ömer Çam “Flamingo”, Özgün Abay (18 yaş altı) “Yok olan kuşlar”eserleriyle mansiyon aldı.

  166 katılımcı

  Seçici kurul üyeleri, yarışmaya katılan karikatürleri tek tek inceleyerek dereceye girenler ve mansiyon alanları belirledi. Sonuçlar Kuş Cenneti’nin www.izmirkuscenneti.gov.tr adresli internet sitesinde yayınlandı. Başvuru yapan toplam 166 katılımcıdan 56’sının 101 eser ile 18 yaş altı yarışmacılara ait olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı