GeriEge Cemile nasıl Juliet oldu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cemile nasıl Juliet oldu?

Cemile nasıl Juliet oldu?
refid:21351310 ilişkili resim dosyası

TİYATRO eğitimi için sekiz yıl önce Paris’e giden Cemile Naz Şimşek, 150 Fransız sanatçı arasından ünlü İngiliz oyun yazarı William Shakespeare’in “Romeo ve Juliet” oyununda Juliet rolünü almayı başardı.


Fransız yönetmenleri büyüleyen 26 yaşındaki Şimşek’i prömiyer ve ardından ilk temsilde Fransızlar ayakta alkışladı. Şimşek, tatil için geldiği Bodrum’da DHA muhabirine başarısını ve Türkiye’de kurmak istediği profesyonel sokak tiyatrosu hayalini anlattı.
İzmit’de yaşayan, 14 yaşında İzmit Şehir Tiyatroları’nda eğitim almaya başlayan Şimşek, 2003 yılında Akademi Tiyatro’da bir yıl eğitim aldıktan sonra 2004’te hiç yabancı dil bilmeden tiyatro eğitimini geliştirmek üzere Paris’e gitti. Şimşek Sorbonne Üniversitesi’nde 4 yıl aldığı Fransızca dil eğitiminin ardından, yine Paris’teki “Famille Mundi” tiyatro grubu ile çalışmalara başladı. Fransa’nın Cartoucherie bölgesindeki “l’Ep?e de Bois” tiyatrosunda Claude Merlin’in yönetimindeki “Les Sept Princesses” (Yedi Prenses) adlı oyunda Ursule rolüyle ilk kez sahneye çıktı. 2010 yılında Grotowski’nin “Yoksul Tiyatro” kuramı hakkında hazırladığı yüksek lisans tezi ile öğretim üyelerinden tam not aldı.
Şimsek, Prof. Claude Merlin’in atölyesinde eğitim görürken Shakespeare’in dünyaca ünlü eseri “Romeo ve Juliet” oyununda Juliet karakteri için sanatçı arandığını belirtti. Şimşek, “Ben de Juliet karekteri için çalışmalara başladım. Benimle birlikte tamamı profesyonel ve Fransız olan 150 sanatçı ile elemelere girdim. Tatil için Türkiye’ye gelip döndükten bir süre sonra Juliet rolünü benim kazandığımı açıkladıklarında önce arkadaşlarım şaka yapıyorlar sandım. Oyunun yönetmeni Dimitar Uzunov bana ‘Juliette’im sen olur musun?’ dedi ve en az 5 yıl sahnede kalacak olan bu oyun için çalışmalara başladık” dedi.
Övgü yağıyor
Geçen Haziran ayında oyunun prömiyerinin yapıldığını belirten Şimşek, “Biletler bir hafta önceden bitti. Shakespeare’nin 16. yüzyılda kaleme aldığı ve yaklaşık 400 yıldır sahnelenen dünyaca ünlü bir oyunda, hem de genç yaşta rol almak benim için çok heyecan ve mutluluk verici bir şey oldu. Tıklım tıklım salonda iki oyun oynadık. Sanatseverlerin ayakta alkışladığı oyun sonunda Fransız gazetesi ve televizyonlarından övgü dolu sözler almak beni çok mutlu etti. Bir Türk sanatçısı olarak oyun hayatımın başında aldığım bu övgüler beni hem ülkem hem de kendi adıma gururlandırdı. Çünkü bildiğim kadarı ile Fransa’da ilk kez bir Türk sanatçı Juliet rolünü oynuyor” dedi.
Sokak tiyatrosu
Paris’te bir gecede gösteri sanatlarında 600 perdenin açıldığını bu sayının ise İstanbul’da 60 civarında olduğunu belirten Şimşek, “Fransa’da kaç yıl kalırım, bilmiyorum. Ama kesinlikle burada bir Türk sanatçı olmaktan gurur duyuyorum ve hep Türk kalacağım. Ayrıca en büyük hayalim Türkiye’ye dönüp en büyük sokak tiyatrosunu kurarak ülkemin her köşesinde Anadolu rituellerinden oluşan bir oyunu sergilemek” dedi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle