Ege Haberleri

  Cemaatin baz zaferi

  Hürriyet Haber
  12.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vakfı ile GSM şirketi arasındaki anlaşma sonrasında 2006 yılında kurulan baz istasyonu, cami cemaatinin ve çevredeki vatandaşların 4 yıldır verdiği hukuk mücadelesi sayesinde kaldırıldı. Karar Yargıtay, tarafından da onandı.

  İZMİR’in Narlıdere İlçesi Mithatpaşa Caddesi üzerindeki, Narlıdere Şehitliği yanındaki Şehitlik Camii’ne 2006 yılında bir GSM operatörü ile Diyanet İşleri Başkanlığı Dini ve Sosyal Hizmetler Vakfı arasındaki anlaşma sonrasında baz istasyonu kuruldu. Baz istasyonunun kurulmasını engellemeye çalışan cami cemaati ile çevrede oturan vatandaşlar başarılı olamayınca hukuk mücadelesi başlattı. Cami yanındaki sitede oturan Avukat Nilgün Dağgeçen, Şehitlik Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği üyeleriyle işbirliği yaptı. GSM şirketi ile Diyanet İşleri Başkanlığı aleyhine İzmir 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava reddedildi. Davanın reddedilmesinin ardından Avukat Dağgeçen, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu. Dağgeçen’in, insan sağlığının olumsuz etkilendiği üzerine yaptığı savunmasının ardından Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozdu.
  Baz istasyonu söküldü
  İkinci kez İzmir 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen ve geçen ekim ayında sonuçlanan davada, bu kez baz istasyonunun kaldırılması kararı verildi. İkinci kararın Yargıtay tarafından da onanmasının ardından, baz istasyonunun kaldırılması süreci başladı. Çevre sakinlerinin ve cami cemaatinin hukuk zaferi sonucunda GSM şirketi adına çalışan işçiler, sabah saatlerinde geldikleri camide, çatıdaki ve minaredeki baz istasyonunu sökerek kaldırdı.

  KARAR BiR iLK

  Baz istasyonunun kaldırılması karanının bir ilk olduğunu söyleyen Avukat Nilgün Dağgeçen, dava sürecinde bilirkişilerin olayın ekonomik boyutuna önem verdiklerini, kendilerinin ise iddialarını insan sağlığı üzerine kurduklmarını söyledi. Dağgeçen ayrıca, kararın emsal de teşkil ettiğini, bundan sonraki davaları da etkileyeceğini dile getirdi.

  ARTIK CAMiLERE TAKILMAYACAK

  İzmir İl Müftüsü İbrahim Acar, bundan sonra cami ve minarelere baz istasyonu takılmayacağını söyledi. Sözleşmesi bitenlerin söküleceğini, yeni sözleşme yapılmacağını belirten Acar, “Vatandaşlardan tepki alıyoruz. Dini müessese yıpranıyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı