Ege Haberleri

  Caretta ile ilk tanışma

  Mustafa SARIİPEK/DALYAN(MUĞLA), (DHA)
  25.07.2012 - 11:37 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi'ndeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı'ndaki Caretta Carettalar'ın yavruları yuvalarından çıkmaya başladı. İlk iki günde 20 yuvadan yaklaşık 150 yavru çıkarak denize ulaştı.

  Dalyan-İztuzu Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) kontrolündeki çıkışlarla ilgili konuşan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve DEKAMER Müdürü Doç. Dr. Yakup Kaska “İlk çıkan yavrular erkek. Bu da popülasyonun devamı açısından son derece sevindirici” dedi.
  İngiliz The Independent Gazetesi'nin dünyanın en iyi 10 plajı arasında yer verdiği İztuzu'na mayıs ayından itibaren Caretta Carettalar'ın bıraktığı yumurtalardan yavrular çıkmaya başladı. Ortalama 40 gram ağırlığında 40 milimetre çapındaki yumurtalardan 55-60 günlük kuluçka dönemi sonunda, ilk iki günde 20 yuvadan yaklaşık 150 yavru çıkarak denize ulaştı.
  DEKAMER Müdürü Doç. Dr. Yakup Kaska, “İlk çıkan yavrular erkek. Bu da popülasyonun devamı açısından son derece sevindirici. Eğer hava ve dolayısıyla kum sıcaklığı geçen yıl gibi aşırı yüksek olsaydı yine yavrular dişi olurdu. Kumun içindeki yumurtalarda gelişen yavruların cinsiyet hücrelerinin göçü ortamın sıcaklığına göre değişiyor. Eğer sıcaklık 26 derece civarında olursa cinsiyet hücreleri testise yöneliyor ve erkek yavrular oluşuyor. Ortam sıcaklığı 30 derecenin üzerinde olursa hücreler ovaryuma yöneliyor ve dişi yavrular oluşuyor. Yavrular eylül ayı sonuna kadar yumurtalardan çıkmaya devam edecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı