Ege Haberleri

  Canlı bomba ÇOMÜ'lü çıktı

  Erdem SÜREK / ÇANAKKALE, (DHA)
  10.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EDİRNE'den Türkiye'ye giriş yaptığı sırada, düzenlenen operasyonla yakalanan DHKP-C terör örgütünün gençlik yapılanması sorumlusu olan ve canlı bomba listesinde yer aldığı belirtilen B.Y.'nin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) kayıtlı öğrencisi olduğu ortaya çıktı.


   

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile emniyet tarafından terör örgütü DHKP-C'ye yönelik yapılan istihbarat çalışmaları kapsamında hazırlanan 104 kişilik eylemci listesinde yer alan ve geçen 31 Mayıs'ta Edirne'den Türkiye'ye giriş yapmak isterken yakalanan canlı bomba B.Y.'nin, ÇOMÜ öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

  Terör örgütünün gençlik yapılanması sorumlusu ve aynı zamanda da üst düzey yöneticileriyle irtibat halinde olduğu belirlenen B.Y.'nin, 2009 yılında üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'ne kayıt yaptırdığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, B.Y.'nin derslere devamlılığının bulunmadığını dile getirdi. B.Y.'nin 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında kaydını yenilediği, ancak derslere girmediği öğrenildi.

  Adını 1996 yılında, 11 ÇOMÜ'lü öğrencinin canlı bomba eğitimi aldığı yer olarak duyuran bir kampta, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne canlı bomba saldırısında bulunan DHKP-C'li Ecevit Şanlı ile eğitim aldığı belirtilen B.Y.'nin, bir süre önce Hollanda'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden grubun içinde yeraldığı, ancak gözaltına alındıktan sonra Hollanda polisi tarafından serbest bırakıldığı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı